Istnieje co najmniej kilka sposobów na wyczyszczenie piekarnika. Jednym z nich jest… czyszczenie systematyczne, dzięki któremu unikamy nawarstwiania się brudu i tłuszczu. Metoda ta, choć najskuteczniejsza, nie zawsze jest stosowana w gospodarstwach domowych.

W poniższym artykule poznamy kilka alternatywnych sposobów na czyszczenie mocno zabrudzonego piekarnika. Jedną z nich jest metoda czyszczenia parą. Zanim jednak do niej przejdziemy, opiszemy kilka innych domowych sposobów na czyszczenie piekarnika, z których można skorzystać.

Soda oczyszczona – skuteczny sposób na przywierający tłuszcz

Jednym z domowych sposobów na przypalony tłuszcz w piekarniku jest soda oczyszczona. Metoda ta była bardzo często stosowana przez naszych dziadków (niekoniecznie w myciu piekarników), co nie oznacza, że nie była skuteczna.

Czyszczenie sodą warto rozpocząć od zmieszania jej z wodą. Dolewamy jedynie niewielkie ilości wody, tak by całość miała konsystencję dość gęstej papki. Następnie wysmarowujemy nią całą wewnętrzną powierzchnię piekarnika i – w razie potrzeby – dodajemy odrobinę cytrynowego płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną miksturę pozostawiamy na parę minut, by następnie usunąć ją za pomocą czystej, gorącej wody i gąbki. Metoda ta, jak widać, nie należy do zbyt przyjemnych. Przejdźmy zatem do kolejnego sposobu na czysty piekarnik.

Piekarnik z funkcją samoczyszczenia – czy warto?

Funkcja samoczyszczenia piekarnika nie usunie oczywiście całego brudu, ale pozwoli na jego spalenie, lub rozmiękczenie. Istnieje kilka odmian takich rozwiązań.

  1. Piekarnik z funkcją pyrolizy – to urządzenie, które oprócz standardowych funkcji piekarnika, pozwala również na jego rozgrzanie do temperatury 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu, wszystkie nieczystości zostaną spalone.
  2. Piekarnik z wkładem katalitycznym – jest to standardowy piekarnik posiadający specjalne wkłady w ściankach bocznych. Posiadają one porowatą strukturę, dzięki którym wyłapują brud i spalają go w temperaturze około 200 stopni Celsjusza.
  3. Piekarniki z funkcją parowania – niektóre piekarniki posiadają funkcję grzania na parze. W tym przypadku, czyszczenie piekarnika parą w pewnym sensie przypomina użycie myjki parowej, aczkolwiek nie jest aż tak skuteczne.

Słów kilka o myciu parowym

Alternatywą – zresztą bardzo skuteczną – dla powyższych, dość uciążliwych metod czyszczenia piekarnika, jest parownica do sprzątania (tzw. myjka parowa).

Dlaczego warto z niej skorzystać i jaką ma ona przewagę nad standardowymi metodami czyszczenia?

  1. Para emitowana przez profesjonalny sprzęt parowy jest znacznie gorętsza niż para produkowana w piekarniku. W najprostszych wariantach myjek jej temperatura sięga 145 stopni Celsjusza. Bardziej zaawansowany sprzęt jest w stanie wygenerować parę o temperaturze ponad 180 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura to szybsze rozpuszczanie nawarstwionych zabrudzeń.
  2. Czyszczenie piekarnika parą nie polega wyłącznie na emisji samej pary. Większość myjek posiada specjalne końcówki, za pomocą których można z łatwością (w sposób mechaniczny) usunąć zabrudzenia z wewnętrznej powierzchni piekarnika. Najczęściej mają one postać specjalnych szczoteczek (metalowych, lub z tworzywa sztucznego), które nie tylko są skuteczne w czyszczeniu, ale też nie prowadzą do powstania zarysowań.
  3. Przygotowanie urządzenia parowego do pracy jest bardzo proste. Wystarczy napełnić zbiornik wodą, podłączyć je do zasilania i ewentualnie użyć odpowiedniej końcówki myjącej. Czyszczenie piekarnika parą jest znacznie mniej czasochłonne niż przygotowanie specjalnych mikstur sodowych i zdecydowanie tańsze, niż podgrzewanie urządzenia do temperatury 500 stopni Celsjusza.

Czyszczenia piekarnika parą wodną a wybór parownicy

Wniosek jest oczywisty – czyszczenie piekarnika parą jest o wiele skuteczniejsze, niż inne, przytoczone powyżej metody. Niemniej sama procedura i wygoda czyszczenia są zależne również od wybranej myjki. Oto kilka modeli, które doskonale sprawdzą się podczas czyszczenia piekarników.

Myjki parowe, które warto polecić firmom gastronomicznym.

Dlaczego akurat powyższe parownice?

Charakteryzują się niskim zużyciem energii (wysoką ekonomiką pracy), dużym wydatkiem pary i możliwością podgrzania jej do bardzo wysokich temperatur. Myjki te posiadają również szereg dodatkowych funkcji, z których skorzystają zwłaszcza właściciele hoteli i budynków o charakterze gastronomicznym. Powyższe oczyszczacze posiadają zróżnicowaną charakterystykę sprzętową, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych oczekiwań Klienta.

Podsumowanie

Mycie parą piekarnika to procedura tania, szybka i – co najważniejsze – również ekologiczna. Nie wymaga zastosowań detergentów, charakteryzuje się niewielkim zużyciem wody i jednocześnie jest bardzo skuteczna w usuwaniu nawarstwiających się zabrudzeń.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *