Epidemia koronawirusa się nie skończyła. Przeciwnie, ilość zakażonych stale rośnie. Wprowadzenie kolejnego lock down wydaje się niemożliwe. Gospodarka mogłaby tego nie wytrzymać. Musimy wracać do tzw. normalnego życia, które znamy sprzed wybuchu pandemii. Dorośli muszą pracować, a dzieci i młodzież chodzić do przedszkola czy szkoły. Musimy jednak zachować daleko posuniętą ostrożność. Dlatego konieczna jest dezynfekcja dywanów w przedszkolu. Jak ją przeprowadzić?

Dlaczego warto dezynfekować pomieszczenia w przedszkolach?

Wirusy i bakterie wydostają się nosiciela na zewnątrz z powietrzem. Oznacza to, że nie tylko kaszel jest przyczyną rozsiewania zarazków, a już nawet zwykłe oddychanie. Wszystkie wydychane mikroorganizmy osiadają na powierzchniach, na podłodze, biurkach czy zabawkach. Każdy, kto dotknie przedmiotu, na którym znajduje się wirus, a następnie np. zbliży rękę do ust czy nosa, może się zarazić.

dezynfekcja dywanów w przedszkolu

Dlatego tak ważna jest dezynfekcja dywanów w przedszkolu. Dzieci bawią się na podłodze, dotykają wszystkiego, co znajduje się w ich pobliżu, a to bardzo zwiększa ryzyko zakażenia.

Co powinno być dezynfekowane?

Przede wszystkim należy usuwać wirusy i bakterie z dywanów. To na nich maluchy spędzają najwięcej czasu, bawiąc się. Dezynfekcja powinna przewidywać także stoliki oraz zabawki. Jest to dość problematyczne. Standardowe mycie nie wchodzi w grę, bo takie działania wymagałyby długotrwałego procesu schnięcia. Dodatkowo woda niszczy niektóre powierzchnie.

Postaw na parownice profesjonalne

Najlepiej do dezynfekowania dywanów, zabawek i pluszaków w przedszkolu nadają się parownice. Są to urządzenia, w których nie stosuje się żadnych detergentów. Środkiem czyszczącym jest w nich sucha para, która wystrzeliwana jest pod olbrzymim ciśnieniem. Ważne, że jest ona gorąca.

Najlepsze myjki parowe wykorzystują parę o temperaturze sięgającej nawet 174 st. C. Większość bakterii i wirusów, w tym również koronawirus, giną już od ciepła o wartości ok. 60 st. C. Używanie parownic w przedszkolach szybko i skutecznie odkaża powierzchnie, zapewniając wysoki standard higieniczny i znacznie redukując ryzyko przenoszenia się zarazków.

Jaka parownica do dezynfekcji dywanów w przedszkolu?

Na rynku dostępne są modele o różnych ciśnieniach roboczych. Jeżeli zamierzamy wybrać odpowiednie urządzenie do dbania o higienę w przedszkolu, spokojnie możemy wybrać egzemplarz oferujący 6 barowe ciśnienie. Ci, którym zależy na uzyskaniu jeszcze większej skuteczności, mogą wybrać model oferujący 8 barów.

Ważna jest też temperaturą, jaką para może osiągać. Należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszym jest jej wartość w bojlerze. Urządzenia czterobarowe najczęściej mogą podgrzać parę do wartości 165 st. C. Taki parametr jest bardzo dobry. Drugi czynnik to temperatura pary wylotowej, czyli ciepło, jakie uderza w wirusy. Powinna to być wartość mieszcząca się w przedziale 80-90 st. C.

Warto też zwrócić uwagę na kilka dodatkowych rzeczy. Dobrze jest wybierać maszyny ze stali nierdzewnej, które zapewnia wieloletnią żywotność. Rozsądnie jest też postawić na urządzenie wyposażone w kołka, które ułatwi ich przesuwanie i przyspieszy wykonywanie pracy.

Zalety stosowania parownic

Największą zaletą jest wysoka skuteczność czyszczenia zabrudzeń oraz usuwanie wszelkich zarazków. Ważne, że odbywa się to przy pomocy suchej pary, która nie pozostawia mokrych śladów i nie stwarza konieczności suszenia dezynfekowanych powierzchni. Korzystając z parownic, można odkażać pomieszczenia w dowolnej chwili.

Para wydobywająca się z lancy maszyny rozchodzi się swobodnie, co sprawia, że dociera ona nawet do trudno dostępnych miejsc.

Podsumowanie

W obecnych czasach niezbędna jest dezynfekcja dywanów w przedszkolu. Świetnie nadają się do niej parownice, czyli urządzenia, w których środkiem odkażającym jest gorąca i sucha para. Nie tylko czyści ona poszczególne powierzchnie, ale również zabija wirusy, bakterie i inny mikroby. Korzystanie z maszyn parowych nie pozostawia mokrych śladów i nie wymaga suszenia.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *