Parownica to wielozadaniowe urządzenie wytwarzające parę wodną, stosowane w różnych dziedzinach życia – począwszy od niewielkich prac mieszkaniowych, skończywszy na jego przemysłowym zastosowaniu. W naszych domach myjka parowa pomaga zachować czystość i porządek, skutecznie zabijając bakterie, drobnoustroje i grzyby. Dziś te urządzenia znajdziemy niemalże w każdym elektromarkecie czy sklepie ze sprzętem domowym. Duży wybór, konkurencyjne ceny i wielozadaniowość sprzętu wpędza w zakłopotanie niejednego przyszłego użytkownika tego pomocnego sprzętu AGD. Jak wybrać dobrą parownicę, aby spełniła ona nasze oczekiwania i pozwoliła nam zadbać o perfekcyjną czystość w domu, hotelu, biurze czy zakładzie przemysłowym?

Dlaczego odpowiedni dobór parownicy jest istotny?

Z pewnością kwestia odnalezienia idealnego sprzętu nie jest łatwa. Sprawa jest utrudniona, jeżeli nie jesteśmy do końca w temacie, a parownica, na którą chcemy się zdecydować, będzie naszym pierwszym tego typu wyborem. Zatem – jak wybrać parownicę i na co najlepiej zwracać uwagę, abyśmy nie wpędzili się w kozi róg z zakupem niesatysfakcjonującego urządzenia? Myjka, którą będziemy mieć na oku będzie charakteryzować się kilkoma szczególnie ważnymi cechami, na które powinniśmy zwrócić swoją uwagę.

Dobra parownica pozwoli nam cieszyć się czystym, nieskazitelnie wysprzątanym domem. Rezultaty używania myjek parowych są zaskakujące – jeśli użytkujemy urządzenie poprawnie i wybraliśmy sprawdzoną, profesjonalną parownicę, możemy usunąć niemalże wszystkie bakterie z powierzchni podłóg domowych, dywanów, a nawet ubrań.

Skąd bierze się skuteczność parownicy?

Działanie myjki parowej oparte jest na działaniu dwóch głównych czynników, których odpowiednie wartości pozwolą skutecznie czyścić przeróżne powierzchnie – mowa tutaj o ciśnieniu i temperaturze wody. Rozproszona przez dyfuzor para wodna, doprowadzana do czyszczonej powierzchni pod wysokim ciśnieniem, potrafi skutecznie “zmieść” brud, nawet ten najbardziej wtopiony w materiał. Drugim determinantem jest wysoka temperatura, która rozpuszcza cząsteczki brudu i zabija bakterie.

Do działania parownicy nie potrzebujemy specjalistycznych środków, szkodliwych detergentów czy wymiennych końcówek. Łatwość w użyciu, prostota w konstrukcji i wykorzystaniu środków gwarantuje nie tylko skuteczne czyszczenie zabrudzeń. Jak wybrać parownicę, to także z myślą o naszych dzieciach, osobach starszych i alergikach. Efektywne usuwanie zanieczyszczeń to także ograniczanie osadzania się alergenów, szczególnie niekorzystnych dla osób narażonych na wysypki czy inne reakcje alergiczne.

Cechy parownicy – na co powinniśmy skierować uwagę?

W związku z tym, że myjka jest urządzeniem wytwarzającym parę wodną, pierwszą kwestią na którą powinniśmy się zastanowić jest wartość wytwarzanego ciśnienia. W zależności od modelu parownicy, ta wartość będzie się diametralnie różnić. Do celów “domowych” skuteczna będzie myjka wytwarzająca ciśnienie o wartości powyżej 3 barów. W przypadku przemysłowego zastosowania, liczba barów będzie większa – a co za tym idzie – zwiększy się jej moc oddziaływania na czyszczoną powierzchnię.

Parownice przemysłowe mają zwykle ok 8 bar lub 10 bar.

Parownice profesjonalne mają zwykle 4, 5 lub 6 bar.

Nie warto wybierać myjki, która wytwarza zbyt niskie ciśnienie. Jeśli trafimy na takie urządzenie, z pewnością będziemy musieli się skonfrontować z problemem niedokładnego usuwania brudu. Złotym środkiem będzie zatem dobranie urządzenia, które dysponuje ciśnieniem pary wodnej o wartości ok. 3 barów. Pamiętajmy, że taka wartość oznacza, że para wodna wydostaje się z lufy urządzenia z prędkością bliską 165 km/h. Dlatego parownicę trzymajmy z dala od dzieci i nie celujmy nią na skórę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę i jak wybrać parownicę szytą na miarę naszych potrzeb?

  • Temperatura – wylot urządzenia może nagrzewać się do temperatury powyżej 100 stopni. Sama para przekracza tę wartość. Urządzenie zatem powinno być wykonane solidnie, z mocnych materiałów. Dotyczy to szczególnie elementów, które mają bezpośredni kontakt z gorącą parą wodną. Zbyt tanie urządzenia mogą być wykonane ze słabej jakości plastiku, który z dużą dozą prawdopodobieństwa może zostać uszkodzony w wyniku działania wysokiej temperatury.
  • Pobór prądu – urządzenie najczęściej będzie zasilane elektrycznie. Dopływ energii jest potrzebny, ponieważ grzałki umieszczone w bojlerze muszą w krótkim czasie ogrzać wodę do wysokiej temperatury. Na rynku znajdziemy urządzenia energooszczędne, dzięki którym użytkowanie parownicy nie zrujnuje naszego budżetu. Zwracajmy uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach, dotyczące poboru prądu i mocy urządzenia.
  • Odkurzacz – niektóre parownice posiadają także opcję zasysania brudów, co umożliwione jest dzięki przewodom ssąco-natryskowym. Zwykle taka parownica będzie nieco droższa od odpowiednika bez opcji odkurzania, jednakże jest to bardzo pomocna funkcja, dzięki której skuteczniej pozbędziemy się brudu w pomieszczeniu.
  • Dozowanie chemii – jeśli chcemy stosować detergenty, wybierzmy urządzenie, które dopuszcza jej stosowanie. Rzecz jasna nie musimy tego robić, jednakże w przypadku problematycznych zabodzeń czy konieczności mocnej dezynfekcji określonego miejsca, taka funkcja będzie bardzo przydatna.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *