Aby w pomieszczeniach zaprowadzić prawdziwy porządek i nieskazitelną czystość, warto wykorzystać w tym celu bardzo skuteczną metodę jaką jest czyszczenie parowe. Para wodna jest takim sposobem sprzątania, który charakteryzuje się tym, że jest: skuteczny, ekonomiczny, a także ekologiczny. Oczywiście pod warunkiem, że będzie używać się w tym celu właściwych urządzeń. Takimi zaś są myjki parowe, tzw. parownice.

Czyszczenie parą wodną i jego zalety

Sprzątanie przy pomocy myjki parowej jest coraz popularniejsze: zarówno w firmach, jak i wśród pojedynczych osób – w domach. Wynika to z zalet takiego rodzaju czyszczenia. Po pierwsze, jest ono ekologiczne. Nie wymaga bowiem zużywania dużej ilości wody. Dobrej jakości sprzęt będzie w stanie zamienić 1 litr wody na niemal 2000 litrów pary wodnej. Co więcej, czyszczenie parą wodną jest ekologiczne również dlatego, że pozwala na rezygnację ze stosowana detergentów.

Te zaś jak wiadomo zagrażają środowisku. Do tego detergenty w czasie sprzątania często przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego, to znaczy pozostawiają mało estetyczne zacieki. Po drugie, mniejsze zużycie wody i detergentów jest też bardziej ekonomiczne i pozwala na oszczędność pieniędzy. Po trzecie, czyszczenie parą wodną a nie detergentami eliminuje ryzyko podrażnień, uczuleń i reakcji alergicznych jakie mogą być wywołane przez te ostatnie. Stąd też myjki parowe będą świetnym rozwiązaniem w miejscach gdzie przebywają dzieci i alergicy. Na pewno przysłuży się im brak środków chemicznych, a gorąca para będzie prawdziwym pogromcą drobnoustrojów we wszystkich najmniejszych zakamarkach.

Sprzątanie przy pomocy myjki parowej

Czyszczenie różnego rodzaju powierzchni może niekiedy zająć naprawdę dużo czasu. Praca przebiegnie jednak łatwiej i sprawniej, kiedy do sprzątania będzie wykorzystywać się funkcjonalne sprzęty. Do takich można na pewno zaliczyć myjki parowe, które można używać do czyszczenia wielu powierzchni. Wytwarzana przez nie para wodna usunie zabrudzenia, a dodatkowo pomoże w zwalczaniu wirusów i bakterii.

Myjka parowa pomoże w sprzątaniu różnorodnych miejsc wtedy, kiedy wybierze się model z różnymi końcówkami. Ten jeden z najbardziej uniwersalnych sprzętów, pomoże wyczyścić wiele wodoodpornych rzeczy. Będą to: posadzki – płytki oraz fugi, okna i lustra, panele, krany, zlewy, umywalki, kabiny prysznicowe, piekarnik, zewnętrzne części lodówki, a także niektóre meble (np. szklane stoliki).

Myjka parowa posłuży także do czyszczenia tapicerki, a także powierzchni betonowych, kamiennych, ceramicznych i skórzanych. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że profesjonalne myjki parowe znajdą swoje zastosowanie nie tylko w domach, ale też w biurach, instytucjach publicznych, a także w zakładach przemysłowych, produkcyjnych, spożywczych oraz w myjniach samochodowych.

Można je bowiem stosować do czyszczenia: maszyn, linii produkcyjnych, tablic oraz podłóg. Myjki parowe to urządzenia wykorzystywane nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez profesjonalne firmy sprzątające, którym służą do użytku w biurach i mieszkaniach prywatnych.

Zastosowanie maszyn parowych uwidacznia się już praktycznie w każdej gałęzi przemysłu.

Jak wybrać myjkę parową?

Musi być ona przede wszystkim dopasowana do konkretnych potrzeb. Nieco inny model sprawdzi się bowiem w domach jednorodzinnych, a inny w biurach czy większych zakładach przemysłowych.

Kupując myjkę do czyszczenia parą wodną uwagę należy zwrócić na:

  1. Moc urządzenia. Im wyższa będzie moc myjki, tym większe prawdopodobieństwo, że czyszczenie pozwoli usunąć nawet najsilniejsze zabrudzenia, np. tłuste plamy. Co więcej, im większa będzie moc, tym lepsza będzie wydajność sprzętu. Moc wpływa też na szybkość nagrzewania się urządzenia i temperaturę wody jaką osiąga.
    Szybsze nagrzanie się myjki przyspieszy zaś rozpoczęcie pracy.
  2. Łatwy system obsługi. Tak naprawdę ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ prosta obsługa będzie miała wpływ na komfort użytkowania urządzenia. Kiedy uruchamianie i ustawianie systemu pracy myjki będzie zbyt skomplikowane, to taki sprzęt zamiast służyć, będzie problemem wydłużającym czas pracy.
  3. Pojemność zbiornika na wodę. Na uwadze trzeba mieć to, że wielkość takiego zbiornika będzie miała wpływ na wagę i zwrotność urządzenia, dlatego w wielu przypadkach nie powinien być on zbyt duży. Jednak trzeba pamiętać, ze zbiornik bardzo mały (np. 0,5 l) będzie wpływał na wydłużenie czasu pracy (bo trzeba go będzie częściej uzupełniać).
  4. Ilość i rodzaj końcówek. Z racji tego, że czyszczenie parowe wymaga dostosowania typu końcówki do rodzaju zabrudzonej powierzchni, wybrany sprzęt powinien być wyposażony w różne akcesoria tego typu. Oczywiście takie dodatkowe elementy można dokupić później, ale często mogą być droższe, dlatego warto od razu sprawdzić zawartość wybranego zestawu. Myjka parowa może być wyposażona w końcówki do czyszczenia: okien, luster, dywanów, fug i płytek, kabin prysznicowych, mebli czy tapicerek. W zestawie powinny więc znaleźć się na pewno: lanca parowa, myjka do szyb, szczotki do pracy z mikrofibrami, skrobaki, a także przepychacze parowe.
  5. Funkcje dodatkowe. Kiedy myjka będzie służyć np. w firmie sprzątającej, dobrze kiedy oprócz podstawowych zadań sprzęt będzie posiadał także nieco inne funkcje, odróżniające go od innych, bardziej podstawowych modeli. Taka funkcją może być np. system dezynfekcji czyszczonych powierzchni.
  6. Zabezpieczenia. Uwagę warto zwrócić także na to czy wybrany sprzęt posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, opcję automatycznego wyłączenia gdy zbiornik z wodą będzie pusty albo kiedy urządzenie nie będzie przez dłuższy czas używane. Przydatne będą też kontrolki informujące o pracy myjki.

Co warto wiedzieć o stosowaniu myjki parowej?

Wybierając myjkę parową trzeba pamiętać, że jej zadaniem nie zawsze jest czyszczenie, ale doczyszczanie. Są miejsca, w których sprawdzi się ona świetnie, ale są też takie gdzie usuwanie zabrudzeń z jej pomocą mogłoby trwać zbyt długo. Myjki parowe to urządzenia, które bardzo dobrze sprawdzą się na przykład przy pracach tj. czyszczenie okien.

Usuną z nich bowiem brud i rozpuszczą tłuszcz. Bez problemu wyczyści się nimi także fugi między płytkami (z tym poradzą sobie nawet urządzenia o najmniejszej mocy). Parownicami można też z powodzeniem myć ściany pokryte glazurą lub panelami. Oczywiście nie można ich wykorzystywać do czyszczenia ścian malowanych farbami (akrylowanymi, lateksowymi), ponieważ wysoka temperatura mogłaby psuć jakość kolorów.

Myjka parowa to sprzęt, który może zostać wykorzystany do usuwania zabrudzeń z paneli wykonanych z tworzywa sztucznego (a więc odpornych na wysoką temperaturę). Jednak trzeba tutaj uważać na nieszczelności w konstrukcji podłogi. Im więcej szpar, tym większe niebezpieczeństwo tego, że dostanie się pomiędzy nie woda. Myjka parowa może pomóc nie tylko w czyszczeniu, ale np. także w usuwaniu kamienia.

Jednak tutaj para wodna będzie kruszyć jego odpadające resztki. Całość doczyścić trzeba zaś druciakiem lub małą szczoteczką. Sprzęt można wykorzystać także do odświeżenia (nie prania) tapicerki. Jeśli zaś chodzi o wlewaną do zbiorników wodę, to powinna być to woda miękka (chyba że sprzęt posiada system samoodkamieniania). Unikać trzeba wody demineralizowanej.
Wybierając myjkę parową warto zwrócić uwagę na jej parametry i akcesoria, by była w pełni dopasowana do jej przeznaczenia. Inny sprzęt sprawdzi się bowiem do mycia okien w wysokim budynku (nie powinien być ciężki), inny będzie idealny w domu jednorodzinnym, a jeszcze inny w zakładzie przemysłowym.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *