Sprzątanie biura to nie tylko obowiązek, lecz przede wszystkim forma dbania o swój wizerunek. Ten z kolei jest w każdym biznesie bardzo ważny, gdyż ma pewne przełożenie na liczbę klientów i obroty firmy. Sprzątanie biura wymaga zastosowania odpowiedniego odkurzacza, a ten – jak wiadomo – w niczym nie będzie przypominał typowego urządzenia do zastosowań domowych. W poniższym poradniku odpowiemy sobie na pytanie, jaki odkurzacz biurowy wybrać, by zainwestowane w jego zakup pieniądze okazały się opłacalną inwestycją.

Jaki odkurzacz do sprzątania biura? Ranking

Dom czy biuro – podstawowe różnice

Zastanawiając się nad zakupem określonego odkurzacza biurowego, warto zdefiniować podstawowe różnice pomiędzy jego firmową, a domową odmianą.

 1. Zasięg i częstotliwość działania – biuro jest z reguły mniejsze niż dom, lub mieszkanie, aczkolwiek wymaga znacznie częstszego odkurzania. Częstotliwość pracy odkurzacza można zredukować, aczkolwiek wymaga to zastosowania specjalnych mat ochronnych, które trzeba (często w dyskretny sposób) czyścić.
 2. Wykorzystanie powierzchni użytkowej – powierzchnia biura jest zwykle maksymalnie funkcjonalna, co wiąże się z ciasnym usytuowaniem komputerów, urządzeń peryferyjnych i biurek. Przestrzeń domowa jest zwykle znacznie bardziej rozległa.
 3. Specyfika pracy – w biurze często pracuje się z klientem a jeśli nie, to z innymi pracownikami. Wymaga to zastosowania specjalnej etykiety, której niekoniecznie musimy przestrzegać w “swoim” domu. Wiąże się to z koniecznością zakupu urządzenia o określonych parametrach użytkowych.
 4. Specyfika pracy odkurzacza – to zbiór właściwości i funkcjonalności urządzenia, działającego w określonych warunkach. Odkurzacz biurowy musi posiadać zupełnie inne podzespoły, aniżeli jego domowy odpowiednik. Jakie? O tym poniżej.

Specyfika biurowego odkurzacza

Typowe odkurzacze biurowe muszą posiadać szereg wyspecjalizowanych funkcji, które pozwolą na optymalne oczyszczenie wybranej powierzchni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

I. Po pierwsze – powierzchnia użytkowa

Odkurzacz do biura nie musi posiadać zbyt długiego przewodu zasilającego. Zwłaszcza że w większości biur gniazdka są usytuowane mniej więcej w centralnej części pomieszczenia (biurka i stanowiska komputerowe). Druga kwestia to pojemność zbiorników, która powinna być zdecydowanie większa, niż w typowym “domowcu”. Dzięki temu użytkownicy odkurzacza nie będą zmuszani do jego każdorazowego opróżniania, również w czasie funkcjonowania biura.

Specyfika powierzchni biurowej wiąże się też z koniecznością zakupu odkurzacza, zapewniającego dostęp do różnych zakamarków biura. Dobry odkurzacz biurowy powinien być wyposażony w szereg końcówek, dzięki którym łatwiej będzie oczyścić trudno dostępne przestrzenie (np. raz w tygodniu). Odkurzacz biurowy powinien również posiadać mechanizm zwijania przewodu, który zmniejszy ryzyko zaplątania się kabla.

II. Po drugie – efektywność pracy

Jaki odkurzacz do biura wybrać? Najlepiej taki, który zapewni maksymalną efektywność pracy, nawet kosztem większego zużycia energii. Wiąże się z tym przede wszystkim skuteczność sprzętu, która na podłogach twardych powinna oscylować na poziomie co najmniej 95 procent a na miękkich (dywany, wykładziny) około 70 – 75 procent. Im będzie ona mniejsza, tym bardziej uciążliwe będzie sprzątanie biura.

Poprzez efektywność pracy rozumiemy również tzw. klasę energetyczną, która — wg starego nazewnictwa, definiowana była literami (od A++ do G). Według nowego nazewnictwa, najefektywniejsze odkurzacze będą posiadać klasę energetyczną C. Czy warto na nią zwracać uwagę? Nie zawsze, gdyż często koszt takiego urządzenia zdecydowanie przewyższa zyski z oszczędności energii.

III. Po trzecie – specyfika pracy

Odkurzacz do biura powinien być przede wszystkim cichy. Trudno wyobrazić sobie urządzenie, które swym hałasem będzie przeszkadzać pracownikom i klientom. Najlepiej, jeśli poziom natężenia emitowanego hałasu nie będzie wyższy niż około 70 dB. Przez wiele osób jest to poziom akceptowalny, co nie oznacza, że nie warto “zejść niżej”. Mało kto zwraca uwagę również na fakt, że większe natężenie emisjo dźwięku, to jednocześnie mniejsza efektywność energetyczna.

Jeśli to możliwe, odkurzacz biurowy powinien zapewniać możliwość odkurzania na mokro. Oczywiście nie będziemy korzystać z tej opcji codziennie, lecz raz, góra dwa razy w tygodniu. Dobry sprzęt do zastosowań biurowych powinien oferować możliwość obsługi ręką, ale i nogą. Oznacza to konieczność zastosowania o wiele bardziej wytrzymałej obudowy i usytuowania przycisków w górnej płaszczyźnie maszyny.

IV. Po czwarte – obudowa

Jaki odkurzacz do biura wybrać? Przede wszystkim taki, który będzie lekki i jednocześnie zapewni optymalną ochronę przed oddziaływaniami mechanicznymi. Najlepiej, jeśli jego obudowa będzie wykonana z tworzywa ABS, które jest wytrzymałe i… bardzo dobrze się prezentuje. Obudowa odkurzacza powinna również spełniać wszelkie normy dotyczące zabezpieczeń przeciwporażeniowych, aczkolwiek to “oczywista oczywistość”, którą powinny oferować również odkurzacze domowe.

Jeśli już jesteśmy przy obudowie, warto zwrócić uwagę na optymalne rozmieszczenie i oznaczenie przycisków. Najlepiej, jeśli każdy z nich posiada swój odrębny, prosty symbol, określający daną funkcję. Dobrze, jeśli poszczególne przyciski są umieszczone w górnej części maszyny, zapewniając użytkownikowi łatwy dostęp do worka, zbiorników i zdejmowanych akcesoriów. Odkurzacz powinien być montowany w sposób przejrzysty i domyślny, zapewniając możliwość szybkiego montażu i uruchomienia.

V. Po piąte – najważniejsze podzespoły

Dobry odkurzacz do zastosowań biurowych powinien mieć – jak wspominaliśmy wcześniej – wydajny pojemnik na wodę czystą i brudną. To jednak nie wszystkie cechy definiujące odkurzacz.

W grę wchodzą jeszcze:

 • odpowiednia ssawa, silniejsza od tych spotykanych w odkurzaczach domowych, która zapewnia maksymalny komfort pracy i wysoką skuteczność odkurzania,
 • filtr HEPA – który oczyszcza powietrze wylotowe ze wszelkich pyłków, zabrudzeń i innych, potencjalnie alergicznych substancji;
 • koła skrętne, zapewniające możliwość szybkiego i łatwego poruszania się po stosunkowo niedostępnym obszarze biura,
 • przewód o długości około 5 metrów; dłuższy mógłby doprowadzić do zaplątania się odkurzacza, innych urządzeń biurowych, ale też stanowiłby niebezpieczeństwo dla osób przebywających aktualnie w biurze.

Warto też pamiętać o teleskopowej rurze, ciekawym designie i oczywiście prostej obsłudze.

Tryb ECO – niezbędna funkcja odkurzacza

Odkurzacz do biura powinien być standardowo wyposażony w tryb ECO. Funkcja ta umożliwia zredukowanie parametrów pracy maszyny do niezbędnego minimum, zmniejszając jednocześnie natężenie emitowanego hałasu i zapotrzebowanie na energię.

Odkurzacze z trybem ECO sprawdzą się zwłaszcza w:

 • biurach,
 • recepcjach,
 • punktach obsługi klienta,
 • sklepach,
 • serwisach,
 • magazynach,
 • pomieszczeniach socjalnych itd.

Z trybu ECO można skorzystać np. wtedy, gdy w biurze pojawia się Klient, bądź inna, ważna osoba. Tryb ten pozwala na redukcję natężenia emitowanego dźwięku nawet o 5 dB, co znacznie wpływa na poprawę komfortu pracy w biurze.

Zabezpieczenia elektryczne

Specyfika pracy odkurzacza biurowego wymaga, by zapewniał on maksymalną ochronę wszystkim użytkownikom, niezależnie od warunków otoczenia.

Dobrej jakości sprzęt powinien być wyposażony w:

 • wytrzymały kabel zasilający, odporny na przetarcia, przeciążenia i inne czynniki zewnętrzne,
 • podwójną izolację (druga kategoria ochrony),
 • łatwo dostępny wyłącznik, umożliwiający szybkie wyłączenie urządzenia,
 • przewód ochronny PE, czyli tak zwany “bolec” znajdujący się we wtyczce.

Podsumowanie

Wybierając odkurzacz do sprzątania biura, trzeba mieć na względzie przede wszystkim wysoki komfort pracy z maszyną i bezpieczeństwo użytkowników. Drugi z podanych czynników spełniają w zasadzie wszystkie odkurzacze – tak domowe, jak i biurowe. Z kolei jeśli chodzi o komfort pracy, to wpływ na niego mają wszystkie opisywane w artykule kwestie. Jeśli weźmiemy je pod uwagę, zakupiony sprzęt na pewno spełni nasze oczekiwania.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *