Biura i hotele są wizytówką jego właściciela. Nic więc dziwnego, że każdy szanujący się przedsiębiorca, będzie w szczególny sposób dbał o ich odpowiedni wygląd. Niestety ani w jednym, ani w drugim przypadku, odkurzacz domowy najprawdopodobniej się nie sprawdzi. Jak zatem wybrać dobry odkurzacz hotelowy, aby zapewnić optymalne czyszczenie?

Odkurzacz domowy a odkurzacz profesjonalny – różnice

Odkurzacz hotelowy różni się od swego domowego odpowiednika wieloma parametrami. Nic w tym dziwnego – specyfika czyszczenia biura (lub pomieszczeń hotelowych), jest zupełnie inna, aniżeli w przypadku wnętrza domu.

  1. Dom czyścimy okazyjnie, zwykle 2 – 3 razy w tygodniu. Stosunkowo rzadkie odkurzanie wiąże się ze zmniejszonym zabrudzeniem powierzchni dywanów, wykładzin i paneli.
  2. Biuro jest eksploatowane znacznie intensywniej. Pojawia się w nim znacznie więcej osób, którym – niestety – nie możemy kazać ściągać butów przed wejściem na dywan.
  3. Zarówno w domu jak i w biurze, panują zupełnie inne warunki. Odkurzacz domowy może być głośny, gdyż nikomu on nie przeszkadza. W przypadku biur nadmierny hałas może odstraszyć Klientów, którzy nie będą chcieli się z nami przekrzykiwać.

Odkurzacze hotelowe – na co zwrócić uwagę?

Wybierając optymalny odkurzacz profesjonalny, warto pamiętać o kilku podstawowych parametrach naszego biura, hotelu i samego odkurzacza:

  • optymalna powierzchnia pracy – zakup odkurzacza ze zbyt małym pojemnikiem na odpady jest zwyczajnie nieopłacalny; ponadto jego częste czyszczenie nie przełoży się na komfort pracy naszych pracowników,
  • filtr HEPA – w nowoczesnych odkurzaczach jest on elementem standardowego wyposażenia, dzięki niemu powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz jest czyste i przefiltrowane,
  • głośność pracy – głośny odkurzacz utrudni współpracę i wywoła dyskomfort u naszych pracowników i Klientów,
  • możliwość włączania/wyłączania odkurzacza za pomocą ręki, lub naciśnięcia stopą, dzięki czemu szybkość czyszczenia zostanie istotnie zwiększona.

Przykładowe odkurzacze, które warto polecić

Naszym zdaniem, najlepsze odkurzacze profesjonalne (dla biur i hoteli), są produkowane przez dwie firmy: Viper i Nilfisk.

1. Firma Nilfisk specjalizuje się w produkcji sprzętu dostosowanego do potrzeb najbardziej wymagających Klientów, zorientowanych na długotrwałą, profesjonalną współpracę.

Naszym zdaniem, szczególnie godne polecenia są 3 modele odkurzaczy tej marki.

2. Z kolei marka Viper specjalizuje się przede wszystkim w produkcji urządzeń czyszczących klasy ekonomicznej, przeznaczonych dla małych biur i hoteli, stawiających na trwałe rozwiązania i… rozsądne pieniądze.

Oto nasz ranking.

Odkurzacz profesjonalny a głośność pracy

Wspominaliśmy już wcześniej o głośności pracy odkurzacza i jej wpływie na ogólne parametry funkcjonowania biura bądź hotelu. Dlatego, jeśli zależy nam na naprawdę mocnym sprzęcie, nie musimy kupować modeli o słabszych parametrach. Wystarczy, że poszukamy maszyny z wbudowanym trybem ECO, która w przypadku zaawansowanych modeli, może zredukować poziom hałasu nawet o 5 dB. Jeśli zależy nam na zakupie odkurzacza “przyjaznego dla uszu”, warto wybrać model, którego głośność nie przekroczy 65 dB.

Rozwiązanie takie jest bardzo funkcjonalne w przypadku biur lub sklepów. Wyobraźmy sobie sytuację, w której używamy naszego skądinąd głośnego odkurzacza po czym… przychodzi do nas Klient. Jedyne co nam pozostaje, to albo go wyłączyć i przesunąć czyszczenie na później, albo też wyciszyć jego pracę za pośrednictwem trybu ECO. Co ważne, możemy z niego korzystać również w trakcie “zwykłego” czyszczenia, oszczędzając w ten sposób zużycie energii, wody i środków czyszczących.

Kilka słów o klasie energetycznej

Wbrew powszechnemu mniemaniu, klasa energetyczna nie określa ilości zużytej energii, lecz efektywność maszyny. Mierzy się ją dzieląc przez siebie łączne zużycie energii i wydajność urządzenia. Istnieje kilka klas energetycznych i – co ciekawe – ulegają one stałym modyfikacjom. Najniższa klasa to D a najwyższa A+++. Najefektywniejsze urządzenia potrafią zużyć zaledwie 14 – 16 kWh na rok. Parametr ten oblicza się przy zużyciu energii podczas 50 cykli odkurzania. W przypadku odkurzaczy biurowych i hotelowych, liczba odkurzań jest zdecydowanie wyższa. Oznacza to, że roczne zużycie energii przez maszynę również będzie wyższe.

Czy zawsze należy sugerować się klasą energetyczną? Otóż nie! Rzecz jasna im więcej będziemy odkurzać, tym więcej zaoszczędzimy na energii elektrycznej. W praktyce kwoty który wrócą do naszego portfela oscylują maksymalnie w okolicach kilkunastu, lub kilkudziesięciu złotych rocznie. Wspomniana kwota zwrotu jest często zbyt niska, by mówić o opłacalności wybranego odkurzacza.

Obudowa – kolejny, ważny parametr

Wybierając optymalny odkurzacz przemysłowy, warto zwrócić uwagę również na jego obudowę. Zaleca się, by była ona w miarę wytrzymała i to najlepiej z blachy odpornej na działanie wody i dodatkowo malowanej proszkowo. Tańsze odkurzacze zbudowane są z tworzywa ABS. Jest ono miękkie i lepiej od blachy amortyzuje uderzenia. Problem w tym, że nie jest ono tak wytrzymałe, jak jego blaszany odpowiednik. Zdarza się, że obudowy z tworzywa sztucznego po prostu pękają, przez co odkurzacz nie wygląda zbyt atrakcyjnie.

Jeśli już o designie mowa, to warto pamiętać, że nie zawsze powinniśmy zwracać na niego uwagę. Owszem, w przypadku biur w których dość często przebywają Klienci, bardzo ważne jest, by ów odkurzacz prezentował się ciekawie i nowocześnie. W hotelach nie zawsze musi tak być. Zwłaszcza, że odkurzacz hotelowy jest używany zwykle wtedy, gdy wewnątrz pomieszczenia nie ma już Gości.

Biorąc pod uwagę wytrzymałość odkurzacza, nie należy zwracać uwagi wyłącznie na jego obudowę. Równie ważne jest odpowiednie i solidne zamocowanie kabla zasilającego. Standardem jest tak zwana druga klasa ochronności, w ramach której przewód jest zabezpieczony podwójną izolacją. Nie bez znaczenia jest też sposób przymocowania kabla do odkurzacza. Jeśli podczas odkurzania Użytkownik ciągnie za przewód, ryzyko porażenia prądem znacznie się zwiększa i właśnie dlatego solidne mocowanie jest aż tak ważne.

Klasa skuteczności

Skuteczność wybranych odkurzaczy biurowych i hotelowych bardzo często jest ujęta wg. tak zwanej klasy skuteczności. W przypadku powierzchni płaskich, wartość tego parametru powinna być jak najwyższa (maksymalnie 95 procent). W przypadku dywanów (zwłaszcza z grubym włosiem) wartość tego parametru będzie o wiele niższa i wyniesie około 75 procent.

Długość przewodu

Ostatnim parametrem definiującym funkcjonalność odkurzacza jest długość przewodu. Im jest on dłuższy, tym większe zużycie energii danego urządzenia. Mimo to, na ów parametr nie warto patrzeć tylko z perspektywy kosztów. Długi przewód znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Z pewnością sprawdzi się na dużych powierzchniach, gdzie najbliższe gniazdka są stosunkowo daleko.

Jeśli już jesteśmy przy kablu zasilającym, to warto też zwrócić uwagę na jego sposób nawijania. W starszych odkurzaczach przewód owijało się dookoła odkurzacza. W ich nowszych odmianach, stawia się na specjalistyczne systemy zwijające. To dzięki nim przewód układa się równo a ryzyko uszkodzenia izolacji jest o wiele mniejsze. Nie zapominajmy, że przycisk zwijania kabla powinien być dostępny nie tylko dla ręki Użytkownika, ale też dla jego stopy. Pisaliśmy o tym kilka akapitów wcześniej.

Podsumowanie

Funkcjonalność odkurzacza hotelowego nie przedkłada się wyłącznie na jego moc. To, czy dany sprzęt sprawdzi się w konkretnym biurze (lub hotelu), jest wypadkową wielu czynników o których mowa powyżej. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zakupić sprzęt, który doskonale sprawdzi się w określonych zastosowaniach.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *