Czyszczenie dywanów, wykładziny i tapicerki materiałowej nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto wyposażyć się w profesjonalny sprzęt. Jeszcze kilka lat temu jedynym rozwiązaniem były profesjonalne pralnie dywanów. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są nowoczesne odkurzacze piorące do dywanów, dzięki którym można samodzielnie pozbyć się nawet bardzo uporczywych zabrudzeń.

Odkurzacze wodne – co warto wiedzieć?

Jeżeli chodzi o popularne odkurzacze wodne to do złudzenia przypominają one zwykłe odkurzacze. Największa różnica pomiędzy obydwoma urządzeniami polega oczywiście na mechanizmie działania. W przypadku odkurzaczy na wodę zasysane powietrze automatycznie dociera do specjalnego pojemnika z wodą, którego głównym zadaniem jest odseparowanie zanieczyszczeń od powietrza. Specjalne filtry są w stanie zatrzymać nawet najmniejsze drobinki brudu. Urządzenia tego typu doskonale nadają się na przykład do wciągania błota albo rozlanego napoju.

Odkurzacze piorące od A do Z

Biorąc pod uwagę skuteczność w usuwaniu zabrudzeń, to zdecydowanie więcej do zaoferowania mają niezawodne odkurzacze piorące. Modele tego typu są tak naprawdę następcą powyżej opisanych odkurzaczy wodnych, które dodatkowo posiadają funkcję prania. Za pomocą profesjonalnego sprzętu można idealnie wyczyścić dywan, wykładzinę, tapicerkę albo linoleum. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzą się również w większych biurach, gdzie jest duża ilość dywanów albo wykładzin.

Jak działa odkurzacz piorący do dywanów?

Tradycyjne odkurzacze piorące wyposażone są najczęściej w dwa oddzielne pojemniki. W jednym z pojemników przechowywana jest czysta woda ze specjalnym detergentem czyszczącym, a do drugiego pojemnika wysysa się zabrudzony roztwór. Podczas czyszczenia na dywan nakładana jest specjalna piana, która wydobywa zabrudzenia na zewnątrz. Sprzęt tego typu jest idealnym rozwiązaniem dla alergików, którzy z wiadomych przyczyn nie mogą korzystać z pomocy tradycyjnych odkurzaczy. Zakupienie nowego odkurzacza piorącego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby umiejętnie z niego korzystać i systematycznie go czyścić. Po każdym użyciu należy dokładnie oczyścić elementy, przez które przepływa brudna woda. Jeżeli tego się nie zrobi, to niestety na naszym sprzęcie zaczną rozwijać się niebezpieczne mikroorganizmy.

odkurzacz piorący do dywanów

Jakie zalety i wady?

Największą zaletą odkurzaczy jest ich uniwersalność, dzięki czemu sprzęt ten można śmiało wykorzystać do czyszczenia rozmaitych powierzchni. Najlepsze urządzenia oferują nie tylko czyszczenie na sucho, ale również na mokro. Do największych zalet należy zaliczyć również skuteczność w działaniu i szeroką opcję regulacji. Odkurzacze piorące wbrew pozorom są bardzo proste w codziennym użytkowaniu, dzięki czemu każdy jest w stanie przywrócić swój dywan do idealnego stanu. Jeżeli chodzi o wady, to dla wielu osób barierą może okazać się dość wysoka cena. Jest to wspaniała inwestycja głównie dla tych osób, które mają dość dużo dywanów do wyczyszczenia. Profesjonalne odkurzacze piorące mogą także dużo warzyć. Mowa tutaj przede wszystkim o maszynach z większymi pojemnikami na wodę. Wadą jest również wspomniana wcześniej konieczność mycia i osuszania poszczególnych części.

Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Aby kupić wysokiej jakości sprzęt w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na siłę ssącą. W dużej mierze to właśnie od tego parametru zależy, jak dobrze odkurzacz piorący do dywanów poradzi sobie z zabrudzeniami. Jak łatwo się domyślić im wyższa siła ssąca, tym oczywiście odkurzacz lepiej zbiera zanieczyszczenia. Maszyny o większej sile ssącej znacząco skracają również czas prania dywanów. Bardzo ważnym parametrem jest również sama moc urządzenia. Najlepszą wydajnością mogą pochwalić się odkurzacze piorące od dużej mocy. W pomieszczeniach, gdzie nie brakuje dywanów warto postawić na sprzęt o nieco większej mocy. Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest pojemność zbiorników. Parametr ten odgrywa ważną rolę przede wszystkim w przypadku dość dużych powierzchni. W mniejszych mieszkaniach, można pozwolić sobie na odkurzacze z niewielkimi zbiornikami, które zapewniają lepszą mobilność. Częsta wymiana wody niestety znacząco pogarsza komfort pracy.

Odkurzacze z jednym pojemnikiem

Na rynku królują przede wszystkim odkurzacze piorące z dwoma pojemnikami. Można jednak znaleźć modele z jednym pojemnikiem, które są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem od swoich konkurentów. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że w modelach tych niestety jakość czyszczenia stoi na niższym poziomie i co najgorsze bardzo często w nich należy wymieniać wodę.

Gdzie można wykorzystać odkurzacze piorące?

Profesjonalne odkurzacze piorące doskonale sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w biurach. Maszyny tego typu od wielu lat wykorzystywane są również w profesjonalnych myjniach samochodowych, hotelach, restauracjach i wielu innych punktach gastronomicznych. Każda profesjonalna firma sprzątająca powinna mieć w swoim asortymencie przynajmniej jeden niezawodny odkurzacz piorący do dywanów.

Jakie ciekawe funkcje i dodatkowe elementy mogą się przydać?

Wielu producentów oferuje do swoich urządzeń dodatkowe akcesoria, które znacząco rozszerzają funkcjonalność odkurzaczy piorących. Warto mieć w asortymencie kilka ssawek i końcówek, które będzie można idealnie dopasować do poszczególnych powierzchni. Najlepszym wyborem są końcówki wykonane z aluminium, które mogą pochwalić się dużą żywotnością. Najlepsze odkurzacze piorące bardzo często wyposażone są w zintegrowaną turboszczotkę. Każda profesjonalna firma sprzątająca brudne dywany najpierw poddaje je dokładnemu szorowaniu. Dopiero po nałożeniu odpowiedniej chemii i dokładnym wyszorowaniu dywany poddaje się ekstrakcji. Nowy odkurzacz piorący do dywanów niestety nie należy do najtańszych wydatków, dlatego też warto zadbać o to, aby był on wykonany z wysokiej jakości materiałów. Tanie modele wykonane są zazwyczaj ze słabego PCV, dlatego też istnieje ryzyko ich uszkodzenia. Godne uwagi są modele wykonane z solidnego aluminium.

Na jaki model postawić?

Wybranie najlepszego odkurzacza jest naprawdę trudnym zadaniem zwłaszcza, że oferta na rynku jest naprawę bardzo szeroka i różnorodna. W pierwszej kolejności warto postawić na sprzęt od renomowanego producenta na który udzielana jest pełna gwarancja. Uważać należy z kolei na maszyny od mało znanych producentów, których pełno jest na aukcjach internetowych. Przed dokonaniem zakupu wybranego modelu warto sprawdzić opinie byłych klientów o nim.

W Internecie jest wiele stron tematycznych i for internetowych z mini recenzjami osób, które korzystały wcześniej z interesujących nas modeli. W dużej mierze to właśnie dzięki takim recenzjom będzie można dowiedzieć się, który sprzęt warto kupić, a które modele należy omijać szerokim łukiem. Ciekawym pomysłem może okazać się również wypożyczenie sprzętu na krótki okres czasu, dzięki czemu będzie można go sprawdzić przed dokonaniem finalnego zakupu. Na rynku jest wiele rzetelnych firm, które specjalizują się w dzierżawie maszyn czyszczących.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *