W świecie, w którym ponad 1/3 jego mieszkańców zmaga się z przewlekłymi alergiami, codzienne rozwiązania muszą z konieczności uwzględniać potrzeby alergików. Dotyczy to również spraw tak prozaicznych, jak domowe porządki, które dla alergika stanowią stały element zwyczajowej rutyny. Czy jest sposób, by ograniczyć kurz i inne alergeny w otoczeniu, nie stosując w tym celu równie niebezpiecznej chemii gospodarczej? Teraz już tak – są nim praktyczne, łatwe w obsłudze myjki parowe, za pomocą których można posprzątać dom od garażu po strych.

Sprzątanie przy alergii – niezbędne, ale niezbyt łatwe

Alergie wziewne i skórne potrafią stać się dla dotkniętych nimi osób prawdziwym utrapieniem. To dużo więcej niż tylko odrobina kataru przy wejściu na zakurzony strych. Niewłaściwie leczona alergia znacząco obniża jakość życia, mogąc przy tym uniemożliwić udział w wielu codziennych czynnościach. Co więcej, ma ona także szansę stać się przyczynkiem do innych poważnych problemów ze zdrowiem. Niestety, odpowiedzi współczesnej medycyny na bolączki alergików dalekie są od doskonałości.

Alergicy muszą sami dbać o ograniczenie kontaktu z czynnikami, które wzmagają ich objawy. Co za tym idzie, sprzątanie awansuje na czoło listy priorytetów, z którymi muszą radzić sobie regularnie. Ale jak się za nie zabrać, jeśli każde przesunięcie ścierką powoduje wzbijanie się kurzu, a zapach płynu do czyszczenia powoduje w użytkowniku mdłości? Na szczęście istnieje już skuteczny sposób – ekologiczna parownica na roztocza, sprzęt, który zmienia codzienność alergików na lepsze. Zanim jednak zajmiemy się jej działaniem, zastanówmy się, dlaczego warto tu zrezygnować z typowych metod na sprzątanie.

Tradycyjna chemia gospodarcza – czas powiedzieć stop!

Niezależnie od tego, czy alergikiem w domu jest dziecko, czy problem ten dotyka dorosłych członków rodziny, z dużym prawdopodobieństwem usłyszymy od lekarza alergologa, że liczba alergenów powinna być utrzymywana na jak najniższym poziomie. Co to oznacza w przypadku alergii na kurz, z którą zmaga się obecnie przeszło 20% społeczeństwa? Odpowiedź jest prosta – częste, regularne mycie powierzchni, odkurzanie i pranie tkanin. Większość z nas odruchowo sięgnie w tym celu po mocne środki czyszczące, jednak tu warto się zatrzymać, przyglądając się uważnie ustaleniom naukowym na ich temat.

Dostępne obecnie badania przestrzegają nas przed stosowaniem typowej chemii gospodarczej, porównując długoterminowe rezultaty jej stosowania do skutków nałogu papierosowego. Ale osoby cierpiące na alergie wziewne i skórne nie potrzebują wcale opinii ekspertów, by wiedzieć, jak szkodliwy będzie dla nich kontakt z oparami domowych detergentów. Najczęściej wystarczy jedna próba, zakończona dusznością, kaszlem i łzawieniem oczu, nie wspominając już o wysypce czy suchości skóry. Poniżej przedstawiamy bezpieczną i skuteczną alternatywę, która pozwoli alergikom utrzymać czystość bez ryzyka dla zdrowia i życia.

Myjki parowe – sprzęt dla każdego alergika

Choć pierwsze masowe pojawienie się myjek i odkurzaczy parowych miało związek głównie z potrzebami przemysłu, zrobiły one niemałą karierę przede wszystkim na rynku sprzętów gospodarstwa domowego. Jest ku temu prosta przyczyna – sprzątanie powierzchni płaskich czy pranie tkanin obiciowych przy użyciu myjki nie grozi w żaden sposób zdrowiu użytkownika. Co więcej, wysokiej klasy parownica na roztocza, oferowana przez producentów jako sprzęt dedykowany alergikom, zdecydowanie spełnia swoje zadanie.

Dzięki wykorzystaniu myjki parowej osoby cierpiące na alergię spokojnie mogą oddać się domowym porządkom. Nie tylko zyskują gwarancję idealnego rezultatu, ale również nie muszą obawiać się, że wiosenne sprzątanie trzeba będzie zakończyć wizytą u lekarza. Sucha para wymaga pewnej ostrożności od użytkownika z uwagi na swoją temperaturę, jednak intuicyjna konstrukcja tego typu sprzętów znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku. Poza koniecznością unikania kontaktu z gorącą parą, jest to bez wątpienia najbezpieczniejszy możliwy sprzęt do czyszczenia powierzchni i tkanin. Ponieważ w parze z czyszczeniem idzie tu jednoczesna dezynfekcja, znika również potrzeba okresowego używania w domu środków dezynfekujących.

W jaki sposób sucha para usuwa roztocza?

Roztocza, będące odwiecznymi wrogami wszystkich alergików, to tak naprawdę maleńkie pajęczaki, w przypadku większości gatunków niewidoczne gołym okiem. Posiadają wydatną przewagę ewolucyjną nad wieloma innymi organizmami – udało się im dostosować do życia w niemal każdym środowisku. Niestety, ich sukces jest dla nas zdecydowaną stratą, gdyż produkty ich przemiany materii oraz resztki pancerzyków są źródłem całego spektrum alergii wśród ludzi.

Czy sucha para poradzi sobie z tak dobrze przygotowanymi przez Naturę przeciwnikami? To nie ulega najmniejszej wątpliwości. Roztocza nie są odporne na temperaturę przekraczającą 60 stopni Celsjusza, tymczasem para wydostająca się z dyszy myjki parowej osiąga nawet 120 stopni. Spotkanie z nią oznacza dla roztoczy koniec, a dla mieszkańców domu – możliwość spokojnego wypoczynku we własnej przestrzeni, niezakłóconego napadami kaszlu czy kichania.

Parownica na roztocza – zarazem prosta i efektywna

Zasadę działania myjki parowej na suchą parę stosunkowo łatwo wytłumaczyć, choć samo określenie „sucha” może być tu nieco mylące. W rzeczywistości oznacza ono, że wilgotność pary utrzymywana jest na bardzo niskim poziomie, rzędu kilku procent. Para ta powstaje w wyniku działania wytwornicy pary, która stanowi kluczową część urządzeń takich, jak parownica na roztocza, niezależnie od ich rozmiaru. Sucha para, wydostająca się z dyszy urządzenia zabijające roztocza, ma wyższą gęstość od powietrza, a jej właściwości pozwalają na głębokie wnikanie we wszelkie porowate powierzchnie.

Czyszczenie suchą parą przy użyciu myjki parowej to przy tym niezwykle prosty proces, który już po kilku chwilach przynosi zarówno zadowalające efekty wizualne, jak i zniszczenie roztoczy, grzybów i bakterii na danej przestrzeni. Użytkowanie myjki na suchą parę pozwoli nie tylko pozbyć się groźnych alergenów czy uniknąć stosowania środków chemicznych, które również są znane ze swojego alergizującego potencjału. To także doskonały krok w stronę oszczędnego, ekologicznego sprzątania, który umożliwia nam nowoczesna technologia.

Wybór najlepszej myjki – czym się kierować?

Parownica na roztocza, której zadaniem ma być obrona alergików przed zgubnym wpływem otoczenia, powinna spełniać przynajmniej kilka istotnych kryteriów. Po pierwsze, musi być to sprzęt w dużym stopniu uniwersalny, jeśli będzie on stosowany na wielu różnych płaszczyznach, do prania dywanów, czyszczenia łazienki czy trudno dostępnych miejsc. Po drugie, myjka parowa przeznaczona do stosowania w domu musi być przyjazna użytkownikowi.

Oznacza to lekką, stabilną konstrukcję, możliwość łatwego przemieszczania sprzętu z miejsca na miejsce, a także wyposażenie w zestaw końcówek, dzięki któremu posprzątamy cały dom. Warto także zwrócić uwagę na formę gwarancji, którą proponuje producent, oraz dostępność ewentualnych części do wymiany w razie konieczności. Z całą pewnością należy unikać pokusy zakupu taniej myjki parowej nieznanego producenta, zamiast tego decydując się na model, który posiada najlepsze opinie.

Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *