Czyszczenie kratek wentylacyjnych i sufitu myjką parową

czyszczenie kratek wentylacyjnychZanieczyszczone kratki wentylacyjne i sufit to nie tylko kwestia wątpliwej estetyki. Znacznie ważniejsze są aspekty zdrowotne. Wyłącznie czysty nawiew zapewnia efektywne odprowadzenie nadmiaru wilgoci oraz zużytego powietrza z pomieszczenia.

Dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie kratek wentylacyjnych. Sprawdźmy, jak to zrobić skutecznie.

Czyste kratki wentylacyjne – dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Problem zanieczyszczonych nawiewów dotyczy mieszkań, domów prywatnych, ale i budynków użyteczności publicznej czy zakładów pracy.

Brak odpowiedniej drożności utrudnia prawidłowe działanie kratek wentylacyjnych. W efekcie zostaje ograniczony swobodny przepływ powietrza.

Automatycznie obniża się komfort przebywania w takim pomieszczeniu. Nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja objawia się zaparowanymi szybami, skraplającą się na nich wodą w okresie zimowym, a ponadto zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniach.

Co więcej, w przypadku restauracji mogą przenosić się nieprzyjemne zapachy z części kuchennej na salę przeznaczoną dla klientów.

Czyszczenie kratek wentylacyjnych powinno się zatem wykonywać systematycznie, aby nie dopuścić do powstania dużej warstwy brudu połączonej czasami z tłuszczem. Pytanie tylko, jak to zrobić i tutaj warto zainteresować się nowoczesnym rozwiązaniem, jakim jest mycie myjkami ciśnieniowymi. Dzięki temu praca jest szybka, łatwa, a przede wszystkim skuteczna.

Sposób na efektywne czyszczenie kratek wentylacyjnych

Tradycyjne metody mycia kratek zajmują sporo czasu i są pracochłonne. Można to zrobić małą szczoteczką, ale w ten sposób kurz zaczyna unosić się w całym pomieszczeniu, więc dla alergików to niezbyt dobry pomysł. Również skuteczność tej metody nie jest wysoka. Inny sposób polega na demontażu kratki i umyciu jej w wodzie z odpowiednim detergentem.

Jednak wymaga to naprawdę dużego nakładu pracy – do najtrudniej dostępnych miejsc ciężko się dostać i czasami nawet użycie patyczka higienicznego nie wystarczy. W przypadku metalowych kratek wentylacyjnych sprawdza się mycie w zmywarce. Jednak można to zrobić szybciej i łatwiej – bez konieczności zdejmowania kratek.

Idealną metodą na bezproblemowe, a przede wszystkim skuteczne mycie kratek wentylacyjnych okazuje się wykorzystanie specjalnych myjek parowych.

Proces czyszczenia polega na nanoszeniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Parownica pozwala na błyskawiczne usunięcie nawet największych zabrudzeń – tłustych i ukrytych w zakamarkach. Dzięki myjce parowej oszczędza się czas, co ma szczególne znaczenie, kiedy tych kratek do umycia jest naprawdę dużo. Jednocześnie praca okazuje się bardzo wygodna i higieniczna.

Nie ma konieczności wydawania pieniędzy na środki czyszczące, a do wytworzenia pary potrzeba niewiele wody kranowej. Sucha para wodna szybko rozpuszcza brud i oczywiście nie powstają żadne zacieki. Co więcej, w ten sposób usuwa się również zarodniki pleśni i grzybów. Warto jeszcze podkreślić, że w przypadku zastosowań przemysłowych czy biurowych najlepiej skorzystać z trójfazowych odkurzaczy parowych o zaawansowanych możliwościach technologicznych.