Czyszczenie dywanów
Brudne i zakurzone dywany nie prezentują się efektowne, a ponadto są siedliskiem alergizujących roztoczy. Dlatego należy zadbać o systematyczne czyszczenie dywanów. Lepiej jednak zrezygnować z tradycyjnych sposobów, ponieważ zdecydowanie bardziej do tego nadaje się myjka parowa. Gorąca para nie tylko usunie brud, ale także zabije groźne bakterie i roztocza.
Innym rozwiązaniem jest pranie ekstrakcyjne.
Czyszczenie parowe materaca czy pranie ekstrakcyjne?
Standardowe, a do tego chemiczne środki – pianki, proszki czy spraye nanoszone ręcznie szmatką lub szczotką – nie zapewniają dobrej skuteczności działania. W wielu przypadkach wcierają jedynie zabrudzenia w głąb materiału. Może na pierwszy rzut oka dywan wydaje się czysty, ale tak naprawdę to jedynie złudzenie. Poza tym takie preparaty nie niszczą drobnoustrojów wywołujących różnego rodzaju infekcje. Dlatego należy zdecydować się na efektywniejsze rozwiązania, a do wyboru są dwa.
Pierwszym z nich jest czyszczenie dywanów metodą ekstrakcji – do tego wykorzystuje się odkurzacz ekstrakcyjny. Proces czyszczenia rozpoczyna spryskanie danej powierzchni roztworem preparatu czyszczącego, a następnie jego odessanie razem z rozpuszczonym zanieczyszczeniem. Później wystarczy doczyścić, a w zasadzie wypłukać dywan czystą wodą oraz go osuszyć. Na koniec warto jeszcze całą powierzchnię dokładnie odkurzyć. Metoda jest skuteczna, a jedynym problemem okazuje się konieczność czekania na wysuszenie dywanu. Bywa to kłopotliwe, kiedy warunki nie sprzyjają np. jest chłodno i wilgotno. Warto pamiętać, że długotrwale utrzymujący się wysoki poziom wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
Można jednak uniknąć intensywnego moczenia dywanu i skorzystać z drugiej opcji, czyli wykorzystania gorącej pary wodnej. W takiej sytuacji materiał w ogóle nie nasiąka wodą, ponieważ zawartość wody w parze wynosi zaledwie 5% (czasami jeszcze mniej). Okazuje się jednocześnie, że czyszczenie dywanów z wykorzystaniem myjki parowej umożliwia całkowite zlikwidowanie wszelkiego typu drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia człowieka. Ten sposób jest zatem optymalny dla osób zmagających z problemem alergii na roztocza kurzu domowego. Dobrze również stosować czyszczenie parowe w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci.
Warto jeszcze podkreślić, że myjki parowe oraz odkurzacze ekstrakcyjne nadają się zarówno do prac porządkowych w warunkach domowych, jak i dywanów znajdujących się np. w hotelach, przedszkolach, biurach czy urzędach.
Skuteczne odkurzacze ekstrakcyjne
Tego typu urządzenia charakteryzują się niezawodnością działania i świetnymi osiągami. Zdecydowane lepiej sobie radzą z brudem niż inne odkurzacze wykorzystujące filtr wodny. Nie zasysają jedynie powierzchownych zanieczyszczeń, ale także brud znajdujący się wewnątrz włókien. Dzieje się tak, ponieważ rozprowadzony na powierzchni dywanu czy wykładziny preparat chemiczny wnika głęboko w strukturę włókien. Dzięki temu dochodzi do rozmiękczenia oraz rozpuszczenia brudu. Zastosowanie odpowiedniej ssawki oraz wysokie podciśnienie umożliwia zassanie rozpuszczonych zanieczyszczeń oraz zużytego roztworu chemicznego do specjalnego zbiornika. Praca jest dość szybka, a jej efekt naprawdę zadowalający.
Myjka parowa do dywanów
Parownica umożliwia nie tylko usunięcie plam oraz odświeżenie dywanu, ale także szybkie zabicie groźnych roztoczy. Czyszczenie parowe zatem dodatkowo dezynfekuje czyszczoną powierzchnię. Skuteczność tej metody wynika z wysokiej temperatury pary, która rozpuszcza brud, zabija zarazki, a zarazem zapewnia niemal błyskawiczne wysuszenie czyszczonej powierzchni.
Przy wykorzystaniu myjki parowej niepotrzebny okazuje się dodatek środka chemicznego. Dzięki temu ta metoda czyszczenia jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska.
W przypadku odświeżenia całego dywanu najlepiej zastosować końcówkę w formie szczotki prostokątnej owiniętej delikatną mikrofibrą. Następnie przesuwa się ją po dywanie, co może nieco kojarzyć się z tradycyjnym odkurzaniem. Myjką parową można też usunąć zabrudzenia punktowe.