Czyszczenie linii produkcyjnych w zakładach spożywczych

W zakładach z branży spożywczej wyjątkowe znaczenie ma zachowanie wysokiego poziomu higieny. Dotyczy to całości przedsiębiorstwa, a zwłaszcza linii produkcyjnej wykorzystywanej do transportowania żywności. Skuteczne czyszczenie linii produkcyjnych staje się zatem zadaniem priorytetowym. Można to zrobić ręcznie, ale zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się zastosowanie profesjonalnego sprzętu, jakim jest parownica.

Konieczność precyzyjnego mycia linii produkcyjnych

Każdy właściciel zakładu produkcyjnego zdaje sobie sprawę z wagi zachowania ciągłości produkcji. Wszelkie przestoje oznaczają przecież konkretne straty finansowe, a na to żaden przedsiębiorca nie może sobie pozwolić. Kluczowe w tym zakresie jest zadbanie o wysoką jakość maszyn i minimalizacja ryzyka wystąpienia awarii. Warto sobie zdać sprawę z faktu, że jednym z najważniejszych czynników redukujących możliwość wystąpienia przestojów jest systematyczna konserwacja i czyszczenie linii produkcyjnych. Co więcej, czystość związana jest także z wymogami higieny dla produkcji żywności. Brudna linia produkcyjna stwarza zagrożenie rozwoju niebezpiecznych bakterii.

Zabrudzona taśma produkcyjna może mieć też mniejszą wydajność, a w skrajnych przypadkach skutkować całkowitym zahamowaniem pracy. Tak się dzieje, kiedy różnego typu zanieczyszczenia zaczynają przywierać do linii na tyle mocno, że pojawiają się blokujące normalny ruch zatory. W efekcie może to doprowadzić do wstrzymania produkcji. Właśnie z tych powodów nie należy zapominać o regularnym czyszczeniu taśm transportowych, maszyn i wszelkiego rodzaju innych urządzeń stosowanych w branży spożywczej. Pojawia się tylko pytanie, jakie metody czyszczenia będą optymalne i więcej na ten temat poniżej.

Standardowe czy nowoczesne czyszczenie linii produkcyjnych?

W przedsiębiorstwach produkcyjnych przemysłu spożywczego stosuje się różne sposoby na usunięcie brudu z taśmy. W wielu zakładach nadal dominują tradycyjne, czyli ręczne metody. Co więcej, czyszczeniem linii produkcyjnych często zajmują się sami pracownicy po skończonej pracy na taśmie albo nawet w jej trakcie, jeżeli tylko zachodzi taka potrzeba. Tradycyjne czyszczenie z wykorzystaniem szmatek, szczotek oraz preparatów chemicznych trudno uznać za wydajne. Również jego skuteczność bywa zazwyczaj wątpliwa. Zadanie na pewno nie jest łatwe, szczególnie gdy taśma okazuje się naprawdę mocno zabrudzona. Zajmuje to sporo czasu, a wtedy linia produkcyjna zostaje zupełnie wyłączona z użytkowania. W niektórych przypadkach zamiast szmatek stosuje się specjalne szczotki i skrobaki, ale i ten sposób nie jest optymalny – trudno dotrzeć do każdego zakamarka, więc trochę brudu zawsze zostaje.

Dlatego właśnie tradycyjne mycie z pewnością warto zastąpić znacznie nowocześniejszym, a przede wszystkim skuteczniejszym rozwiązaniem. Taki charakter ma czyszczenie linii produkcyjnych profesjonalną myjką parową. Wykorzystanie gorącej, suchej pary okazuje się strzałem w dziesiątkę dla przedsiębiorców, którym zależy na utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny w zakładzie i braku przestojów spowodowanych uszkodzeniem taśmy przez zabrudzenia.

Bezproblemowe i błyskawiczne czyszczenie parowe linii produkcyjnej

Czyszczenie suchą parą stopniowo wkracza na nasz rynek. W krajach zachodnioeuropejskich to już standard. Popularność tej metody wynika z jej wielu walorów. Każdy, kto szuka naprawdę efektywnego sposobu na czyszczenie linii produkcyjnych powinien zainteresować się korzyściami płynącymi z zastosowania profesjonalnych parownic. Te urządzenia – zaawansowane technologiczne, a zarazem wyjątkowo nieskomplikowane w obsłudze – umożliwiają bardzo szybkie umycie całej taśmy. Jednak szybkość pracy stanowi zaledwie jedną z zalet, a jest ich znacznie więcej.

Skuteczność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z właściwości pary wodnej, która jest wydmuchiwana pod dużym ciśnieniem. Ponadto para ma wysoką temperaturę. Dzięki temu żadne zabrudzenie nie pozostanie na linii produkcyjnej czy maszynie przemysłowej. Wysoka efektywność czyszczenia parowego łączy się jednocześnie z możliwością dezynfekcji. To stanowi niewątpliwie dodatkowy atut parownic. Ich zastosowanie pozwala nie tylko dokładnie umyć taśmę, ale również usunąć z niej szkodliwe drobnoustroje. Parownice przemysłowe wytwarzają suchą parę o zawartości około 5% wody i dlatego nie ma potrzeby długich przestojów po wyczyszczeniu taśmy – jest ona niemal od razu całkowicie wysuszona. Co więcej, takie parownice nadają się nawet do czyszczenia elementów niezbyt dobrze znoszących wilgoć.

W zastosowaniach przemysłowych wyjątkowo się sprawdzają urządzenia z trójfazowym systemem zasilania, wysokim ciśnieniem roboczym oraz automatycznym napełnianiem zbiornika wodą. To gwarantuje długą pracę bez konieczności uzupełniania ilości wody. Właśnie woda zostaje podgrzana w bojlerze, a następnie przerobiona na parę w specjalnym module parowym. Głowicę myjącą można ulokować pod taśmą albo nad nią. Warto jednocześnie wzbogacić konstrukcję o odkurzacz wciągający wszelkie zanieczyszczenia.