Czyszczenie maszyn przemysłowych

Czyszczenie maszyn przemysłowychUtrzymanie maszyn przemysłowych w niemal idealnym stanie byłoby niemożliwe bez systematycznie przeprowadzanych prac czyszczących. To jeden z podstawowych elementów opieki nad maszynami i liniami produkcyjnymi. Dzięki temu urządzenia pozostają dłużej sprawne i bezbłędnie działają. Czyszczenie maszyn przemysłowych należy zatem przeprowadzać systematycznie i najlepiej do tego zadania wykorzystać parownice przemysłowe.

Wysoka efektywność czyszczenia parowego

Ręczne sposoby usuwania smarów, rdzy czy innego typu zabrudzeń raczej nie przynosi satysfakcjonujących efektów. Traci się przy tym dużo czasu. Maszyny przemysłowe można czyścić metodą piaskowania, sodowania, a także suchym lodem. Jednak od kilku lat najskuteczniejsze okazuje się zastosowanie w tym celu parownicy, czyli czyszczenie parowe. Nowoczesne myjki przemysłowe wyróżniają się doskonałymi parametrami wydajnościowymi i dlatego bezbłędnie sobie radzą nawet z bardzo trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Dzięki temu zapewniają niezawodność i ciągłość pracy, a tym samym brak kosztownych przerw produkcyjnych.

Czyszczenie maszyn przemysłowych parownicą przemysłową

Parownice sprawdzą się w różnych gałęziach przemysłu – od branży spożywczej, poprzez gastronomiczną, farmaceutyczną aż do mechanicznej. Wszędzie tam, gdzie istnieje wymóg idealnej sterylności maszyn albo są one mocno zabrudzone ze względu na specyfikę swojej pracy. Myjka parowa pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo cennego czasu, ponieważ wyrzut gorącej pary szybko rozpuszcza każdy brud. Dlatego nie pojawiają się dłuższe przestoje.

Co ważne, w przypadku myjki przemysłowej nie zachodzi nawet konieczność rozkręcania maszyn, aby je dokładnie umyć. Dzięki parownicy bez żadnego problemu dociera się do miejsc szczególnie trudno dostępnych – wszelkich otworów i zakamarków. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie modele końcówek. Tradycyjnymi metodami czyszczenia na pewno na to nie ma większych szans.

Efektywne i szybkie czyszczenie parowe jest także ekologiczną metodą czyszczenia maszyn przemysłowych. Nie potrzeba stosować żadnych preparatów chemicznych, które przecież nie są obojętne dla stanu środowiska. Wystarczy sama woda podgrzana w specjalnym zbiorniku do niemal 180 stopni Celsjusza, a w zasadzie powstająca z niej para wodna uwalniana z urządzenia pod wysokim ciśnieniem. Proces czyszczenia maszyn przemysłowych za pomocą profesjonalnej myjki parowej zostaje wzbogacony o dezynfekcję, ponieważ gorąca para wodna zabija wszelkie bakterie i wirusy. W niektórych branżach przemysłowych (gastronomia, farmacja) ma to szczególne znaczenie.

Jakie maszyny przemysłowe warto czyścic myjką parową?

W zasadzie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. W związku z tym, że zawartość wody w parze wynosi zaledwie 3-5%, to ten sposób czyszczenia nadaje się nawet do elektrycznych tablic rozdzielczych. Parownice świetnie się też sprawdzają w przypadku pieców piekarniczych oraz innych urządzeń w piekarniach. W celu zwiększenia skuteczności pracy należy jedynie zastosować odpowiednią końcówkę na lancy parowej – najlepiej, jak to będzie szczotka stalowa. Wysoką skuteczność czyszczenia parowego widać również podczas usuwania zabrudzeń z noży krajalniczych czy mycia sit w zakładach masarskich. W obu sytuacjach bardzo przydaje się funkcja dezynfekcji za pomocą pary wodnej. Myjki przemysłowe warto wykorzystać też do mycia lameli w chłodnicach i wentylatorów.

Jednak także większe maszyny szybko czyści się parownicą. Dotyczy to tak zaawansowanych technologicznie maszyn jak obrabiarki CNC, które mocno się brudzą od stosowanego w czasie pracy specjalnego chłodziwa. Samo chłodziwo należy wymieniać co jakiś czas, a przed wymianą dokładnie wyczyścić tę sterowaną komputerowo frezarkę. Dzięki temu zapobiega się przedostawaniu kurzu i innych zanieczyszczeń do świeżo wlanego płynu. Taka prosta i szybka czynność w dużym stopniu wydłuża żywotność obrabiarek CNC. Dlatego czyszczenie maszyn przemysłowych powinno się realizować systematycznie.

W jaki sposób czyści się maszyny parownicą przemysłową?

Przede wszystkim trzeba wlać wodę do specjalnego zbiornika, aby mogła się podgrzać do wymaganego poziomu temperatury. Kiedy to się stanie, to operator naciska odpowiedni przycisk. Wtedy, pod wpływem wysokiego ciśnienia, z dużą prędkością wydobywa się z lancy para wodna, którą należy skierować na czyszczoną powierzchnię. Warto pamiętać, że siła uderzenia może nawet zrywać farbę. Można temu zapobiec. Wystarczy nieco odsunąć lancę od czyszczonej maszyny albo wyregulować siłę wydobycia pary z urządzenia do pożądanego poziomu – minimalnego, średniego bądź maksymalnego. Taka zmiana ustawień jest możliwa na pistolecie parowym i bardzo ułatwia pracę.

Warto jednocześnie podkreślić, że czyszczenie maszyn przemysłowych za pomocą profesjonalnych myjek parowych nie stwarza żadnego zagrożenia dla operatora. Wszystkie modele parownic przemysłowych są wyposażone w specjalne termostaty, zawory bezpieczeństwa oraz pływaki wody. Dzięki temu praca jest nie tylko bezpieczna, ale wyjątkowo komfortowa.