Czyszczenie materacy
Każdy materac do spania wymaga systematycznych zabiegów czyszczących, tym bardziej że nie jest zmieniany zbyt często. Właśnie od tego w dużym stopniu zależy jakość snu, a nawet samopoczucie. Czyszczenie dotyczy zarówno materacy użytkowanych w domu, jak i tych w hotelach. W ofercie rynkowej znajduje się sporo środków chemicznych do usuwania brudu z materaca, jednak to nie jest optymalny wybór. Zdecydowanie lepszym pomysłem okazuje się czyszczenie i dezynfekcja materaca hotelowego za pomocą myjki parowej.
Tradycyjne czy nowoczesne sposoby czyszczenia materacy?
Spanie na zabrudzonym materacu nie jest przyjemne, a nawet stanowi zagrożenie dla zdrowia. Kurz to przecież idealne środowisko do rozwoju bakterii i roztoczy. Dlatego tak ważne, aby nie zapominać o regularnym odkurzaniu i odświeżaniu materaca. Niektórzy decydują się na domowe metody. Wśród nich prym wiedzie soda oczyszczona, którą można nałożyć delikatną, lekko zwilżoną warstwą na zabrudzoną powierzchnię, a następnie precyzyjnie wyszczotkować materac.
Inny sposób polega na zastosowaniu jednego ze środków chemicznych i postępowania zgodnie z instrukcją. Można również wykorzystać odkurzacz piorący. Skuteczność tych rozwiązań bywa różna. Często największe plamy pozostają, szczególnie te znajdujące się w mikroszczelinach. Zajmuje to również dużo czasu. Co więcej, zabiegi należy przeprowadzać w ciepły i słoneczny dzień, aby materac był w stanie porządnie wyschnąć. Jak widać sporo z tym problemów, więc warto zainteresować się lepszym sposobem na czysty materac.
Nowoczesne parownice pozwalają na szybkie i skuteczne czyszczenie materaca. Jest to wynik działania gorącej pary, która wyjątkowo starannie wnika we wszystkie szczeliny i pory materiału. Takie kompleksowe odświeżenie sprawia, że materac pozostaje czysty i przyjemny w dotyku. Ważne też, że nie trzeba go suszyć przez długi czas.
Parowe czyszczenie materaca zapewnia odpowiedni mikroklimat w sypialni
Zastosowanie myjek parowych sprawia, że czyszczenie nawet najbardziej zabrudzonego materaca nie skończy się jego przemoczeniem. To o tyle istotne, że wilgotna tkanina staje się idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni lub grzybów. Mało tego, wysoka temperatura wytworzonej pary niemal błyskawicznie niszczy wszelkie szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. W ten prosty sposób można całkowicie wyeliminować nie tylko zarodki pleśni, ale również roztocza kurzu domowego, bakterie czy insekty.
Czyszczenie parowe jest szczególnie korzystne w przypadku materacy przeznaczonych dla dzieci oraz dla alergików. Jednak tak naprawdę wszystkich zadowolą efekty zastosowania myjki parowej zamiast tradycyjnych metod czyszczenia. W pomieszczeniu od razu czuje się zmienione, lepsze powietrze i panuje niezwykle przyjemny, dobroczynny mikroklimat.
Co ważne, dzięki gorącej parze można również dokładnie odświeżyć dywany, chodniczki, a nawet w ten sposób zdezynfekować pościel, maskotki i zabawki. W każdym razie myjki parowe mają zdecydowanie więcej zastosowań i to nie tylko w warunkach domowych. Nadają się do niemal każdego materiału, z wyjątkiem drewna. Warto przy tym podkreślić, że czyszczenie parowe jest już w zasadzie standardem w krajach europejskich i stopniowo zdobywa uznanie w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, jeżeli spojrzy się na zalety tego rozwiązania.
Wygodne korzystanie z myjki parowej przy czyszczeniu materaca
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest dokładne odkurzenie materaca. Chodzi o to, aby usunąć z jego powierzchni jakieś okruszki czy włosy, co usprawni pracę. Dobrze pamiętać, że pozostawienie np. resztek jedzenia sprawi, że gorąca para je rozpuści bezpośrednio na materacu. To może niepotrzebnie wydłużyć proces czyszczenia. Bardzo ważne też, aby powoli przesuwać końcówkę myjki parowej po powierzchni materaca. Dzięki temu działa wyższa temperatura, a praca jest efektywniejsza i na pewno uda się wyeliminować wszystkie plamy oraz usunąć szkodliwe drobnoustroje. W czyszczeniu materaca szczególnie sprawdza się szczotka trójkątna, na którą zakłada się czystą ściereczkę z mikrofibry.
Zasada działania parownicy jest naprawdę prosta, więc nikt nie powinien mieć z tym problemów. Do specjalnego zbiorniczka należy wlać wodę, która następnie zostaje podgrzana i wyrzucana pod ciśnieniem na zewnątrz za pomocą elementów spustowych. W ofercie znajdują się myjki parowe do użytku domowego i profesjonalne. Te drugie są zbudowane z bardzo wytrzymałych materiałów, co gwarantuje długie i bezproblemowe ich użytkowanie. Przede wszystkim bojler jest wykonany z mocnej stali nierdzewnej, a tańsze myjki z aluminium. Jednocześnie nieco różnią się budową od myjek domowych, ponieważ mają dwa niezależne elementy, czyli pojemnik na wodę oraz bojler.
W mniej zaawansowanych modelach wodę wlewa się bezpośrednio do podgrzewacza. Domowe myjki parowe mają zatem niższy koszt zakupu, ale też uproszczoną budowę. Idealnie się sprawdzą do czyszczenia dwóch lub trzech materacy w warunkach domowych. Jednak dla zastosowań przemysłowych i profesjonalnych (np. w hotelach) koniecznie należy używać wydajniejszych modeli profesjonalnych myjek. Tylko w ten sposób można zapewnić odpowiednią skuteczność działania.