Czyszczenie płytek i kafelek w łazience

czyszczenie płytek i kafelek w łazienceNowe płytki łazienkowe pięknie się prezentują. Jednak dość szybko osadza się na nich kamienny nalot i pojawiają się też nieestetyczne ślady po wodzie i mydle. Konieczne jest zatem systematyczne czyszczenie płytek w łazience, tym bardziej że te zabrudzenia nieustannie powracają. Tradycyjne metody mycia średnio się sprawdzają i dlatego warto zastosować nowocześniejsze rozwiązania. Precyzyjne czyszczenie zapewnia myjka parowa.

Trudna walka z kamieniem i osadami mydła w łazience

Woda w naszym kraju wykazuje różny poziom twardości i dlatego w niektórych regionach szybciej dochodzi do pokrycia płytek łazienkowych kamieniem niż w innych. Jednak ten proces i tak jest nieunikniony. To nie wszystkie możliwe zabrudzenia, ponieważ trudno byłoby uniknąć zachlapania ceramiki wodą z mydłem. W efekcie na płytkach tworzą się zacieki. Właśnie dlatego zabiegi czyszczące w tym pomieszczeniu należy wykonywać regularnie. Dotyczy to oczywiście nie tylko łazienek w mieszkaniach, ale również w szpitalach, biurach, restauracjach czy zakładach przemysłowych. Podobny problem pojawia się przy płytkach basenowych albo w saunie.

Tradycyjnie do usuwania osadów wykorzystuje się detergenty oraz szmatki czy szczoteczki. Oczywiście nie można takim metodom odmówić skuteczności. Jednak zajmują one dużo czasu, a ponadto są pracochłonne – trzeba nieraz mocno szorować, aby płytki lśniły czystością. Brud i kamień szczególnie mocno wnika w wąskie szczeliny, a więc łączenia płytek. Naprawdę ciężko dotrzeć w te miejsca. Zdecydowanie precyzyjniejsze i szybsze mycie płytek ceramicznych zapewnia profesjonalna myjka parowa.

Ekologiczne i błyskawiczne czyszczenie płytek w łazience

Wykorzystanie parownic – czyli myjek parowych – jest doskonałym rozwiązaniem przy konieczności dokładnego mycia ceramiki łazienkowej. Taka staranność wynika z mocy gorącej pary wodnej, wyrzucanej pod ciśnieniem 6-8 bar. Przy takiej sile rozbijane są najmniejsze cząsteczki brudu i kamienia, a następnie całkowicie usuwane z czyszczonej powierzchni. Praca jest wyjątkowo szybka, a na pewno szybsza niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod.

Para wodna bez żadnych problemów wnika w najmniejsze szpary, więc brud po prostu nie ma szans. Myjka parowa sprawdza się również do mycia porowatych powierzchni. Ważny jest jedynie wybór odpowiedniej końcówki czyszczącej. Może to być szczotka prostokątna albo szczotka trójkątna, którą zakłada się na koniec lancy parowej. Dzięki szczotce jeszcze łatwiej dotrzeć do wyjątkowo małych szczelin.

Jednak oszczędność czasu i niezwykła precyzja czyszczenia płytek w łazience to nie wszystko. W zasadzie każdy poradzi sobie z użytkowaniem myjek parowych i to także w wersji wielofunkcyjnej.

Należy jedynie pamiętać o wlaniu wody do specjalnego pojemnika i dopiero potem można uruchomić urządzenie. Woda jest wtedy podgrzewana do temperatury wrzenia, a następnie wydostaje się na zewnątrz pod wpływem wysokiego ciśnienia. Czyszczenie płytek łazienkowych w ten sposób kojarzy się nieco z myciem mopem. Jednak dokładność mycia jest nieporównywalnie większa. Nie wolno tylko zapominać o wylaniu resztek wody ze zbiornika po skończonej pracy.

Warto podkreślić jeszcze jeden walor stosowania myjki parowej, a mianowicie brak używania środków chemicznych. Czyste płytki osiąga się bez detergentów. W ten sposób wykazuje się troskę o środowisko. Co więcej, to wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla alergików.

Myjki parowe idealne do czyszczenia płytek nie tylko w domu

Mniejsze parownice o ciśnieniu 6 bar niesamowicie usprawniają pracę w warunkach domowych. To jednak urządzenie, które z pewnością ucieszy każdą osobę odpowiedzialną za skuteczne mycie glazury łazienkowej – nawet w bardzo dużych pomieszczeniach. Ważne tylko, aby dopasować moc i wydajność myjki parowej do wielkości łazienki oraz zakładanego poziomu intensywności pracy parownicy. W szpitalach czy hotelach sprawdzą się bardzo efektywne, profesjonalne odkurzacze parowe. Warto jeszcze dodać, że myjką parową łatwo można czyścić także kabiny prysznicowe i wszelkie powierzchnie szklane w łazience.