Czyszczenie tapicerki samochodowej

czyszczenie tapicerki samochodowejCodzienna eksploatacja samochodu sprawia, że nawet najlepsza tapicerka wymaga dokładnego wyczyszczenia. Zbiera się przecież na niej kurz, a czasami nawet pojawiają się nieestetyczne plamy. Jednak czyszczenie tapicerki samochodowej do łatwych zadań nie należy. Łatwo o jej przemoczenie, trudno też usunąć niektóre zabrudzenia. Tradycyjne metody z reguły kiepsko się sprawdzają i dlatego warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania.

Problem z dokładnym wyczyszczeniem tapicerki samochodowej

Prawdopodobnie każdy właściciel samochodu wie, jak ciężko doprowadzić tapicerkę do czystości. Jeszcze gorsze zadanie przed osobami odpowiedzialnymi za czyszczenie tapicerki w autobusach czy tramwajach. Zawsze pojawiają się co najmniej trzy dylematy.

Pierwszy związany jest z wyborem optymalnej metody, która rzeczywiście pozwoli wyeliminować wszystkie zabrudzenia z obicia samochodowego. Wbrew pozorom to nie takie proste. Teoretycznie można nabyć sporo różnych preparatów czyszczących, ale ich skuteczność bywa wątpliwa. W wielu przypadkach brud jedynie się rozmazuje na powierzchni albo pozostają wyjątkowo paskudne ślady tarcia, których nie sposób usunąć.

Druga kwestia dotyczy szybkości pracy. Szorowanie tapicerki jakąś szczoteczką lub szmatką nasączoną stosownym środkiem zajmuje sporo czasu.

Trzecia istotna rzecz to znalezienie sposobu na efektywne wysuszenie tapicerki, jeżeli stosuje się metody tradycyjne. Drzwi samochodu w takiej sytuacji powinny być otwarte nawet przez kilka godzin. Oczywiście musi też dopisywać pogoda na zewnątrz – najlepiej, kiedy świeci słońce i jest dość ciepło. W okresie jesienno-zimowym może być o to naprawdę trudno. Wysoki poziom wilgoci w powietrzu wręcz uniemożliwia wyschnięcie siedzeń. Dlatego właśnie tradycyjne metody na skuteczne czyszczenie tapicerki samochodowej bywają mocno zawodne. Zdecydowanie wygodniejszym i skuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie profesjonalnego sprzętu do czyszczenia, który cechuje się łatwością użycia oraz bezpieczeństwem dla struktury materiału.

Dokładne i szybkie czyszczenie tapicerki samochodowej na dwa sposoby

Efektywna praca jest możliwa, kiedy zastosuje się profesjonalne urządzenia czyszczące. Pierwszy z nich to samochodowy odkurzacz piorący, a druga opcja to parownica. Dzięki temu bez większych problemów udaje się wyczyścić nawet najbardziej zabrudzoną tapicerkę w okresie jesienno-zimowym. Przede wszystkim nie trzeba kilku godzin na wysuszenie materiału, ponieważ te nowoczesne urządzenia nie pozostawiają żadnych mokrych plam. Nie bez znaczenia jest również szybkość i precyzja wykonywanej pracy. Z łatwością można dotrzeć do każdego zakamarka, a przede wszystkim zabrudzenia się nie rozmazują, tylko błyskawicznie znikają. Na pewno nie pozostaną żadne ślady, jak to się dzieje przy tradycyjnych metodach.

Dwufunkcyjne, samochodowe odkurzacze piorące

Podstawowym zadaniem odkurzacza jest oczywiście skuteczne wyczyszczenie tapicerki i z tym urządzenie radzi sobie wyśmienicie. Eliminowane są nawet stare i bardzo trudne do usunięcia plamy (np. tłuste albo pozostałości po kawie czy owocach). Środkiem piorącym jest woda zmieszana z detergentem, która znajduje się w specjalnym zbiorniku. Pod wpływem dużego ciśnienia ta ciecz zostaje wypchnięta na zewnątrz przez dyszę i przy zetknięciu się z materiałem tworzy się piana. To ważne, ponieważ piana nie moczy tak bardzo obicia, jak to się dzieje przy tradycyjnych metodach. Jednocześnie piana skutecznie rozbija cząsteczki brudu i tym samym doprowadza do ich oderwania od powierzchni tapicerki.

Należy przy tym podkreślić, że samochodowy odkurzacz piorący jest dodatkowo wyposażony w turbinę ssącą. Dzięki temu poprzez dyszę następuje zasysanie wszystkiego, co znajduje się na powierzchni materiału. Dotyczy to nie tylko jakichś pozostałości jedzenia czy kurzu, ale również piany wraz z zanieczyszczeniami oderwanymi od tapicerki. Właśnie dlatego proces suszenia nie zabiera zbyt dużo czasu. Zastosowanie samochodowego odkurzacza piorącego sprawia, że obicie jest pięknie wyczyszczone. Dodatkowo pozbywamy się roztoczy, które przecież wywołują reakcje alergiczne. Ponadto zostają ożywione kolory, więc tapicerka prezentuje się niemal jak nowa.

Samochodowe odkurzacze piorące uznaje się za zdecydowanie skuteczniejsze w działaniu w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami odkurzającymi. Jednocześnie efektywniej usuwają wszelkiego typu zanieczyszczenia, wchłaniają dobrze paprochy, kurz czy sierść, a tapicerka szybko jest całkowicie sucha. Przy wyborze odkurzacza piorącego należy wziąć pod uwagę jego moc, siłę turbiny ssącej oraz pojemność zbiorniczków na wodę czystą i zabrudzoną. Znaczenie ma również rodzaj ssawki – ważne, aby była przystosowana do pracy z tapicerką. W warunkach domowych spokojnie wystarczy urządzenie o nieco mniejszej mocy czy mniejszych zbiornikach na wodę. W innych zastosowaniach (np. myjnie) potrzeba już profesjonalnych odkurzaczy piorących o najwyższych parametrach. W ten sposób unika się konieczności częstego dolewania czystej wody i wylewania brudnej.

Parownice do czyszczenia tapicerki samochodowej

Warto również wykorzystać inne nowoczesne rozwiązanie, jakim jest zaawansowana technologicznie myjka parowa. Co więcej, w ten sposób można nie tylko dokładnie wyczyścić siedzenia czy dywaniki samochodowe, ale także wszystkie zewnętrzne elementy pojazdu. Mało tego, parownica sprawdza się nawet przy dezynfekcji instalacji wentylacyjnej w samochodzie.

Profesjonalna myjka parowa do czyszczenia tapicerki samochodowej i pozostałych elementów auta to nad wyraz szybkie, precyzyjne i zarazem wydajne urządzenie. Dzięki niej każde obicie będzie wyglądać nienagannie, ponieważ bez problemu upora się z usunięciem kurzu, plam czy naniesionego błota na dywaniki. Tapicerka zostaje dokładnie wyczyszczona, a czas jej schnięcia jest na tyle krótki, że praktycznie niemal od razu można użytkować samochód bez ryzyka zamoczenia odzieży.

Efektywność czyszczenia wynika z wysokiej temperatury wytworzonej pary, a także siły, z jaką uderza ona w materiał. Ta moc jest następstwem odpowiedniego poziomu ciśnienia, dochodzącego do kilku bar. Parownica usuwa plamy, zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy. Jednocześnie wykazuje działanie niszczące wobec roztoczy, bakterii i zalegających grzybów, które nie tylko obniżają komfort jazdy, ale przede wszystkim mogą powodować rozwój alergii czy innych dolegliwości zdrowotnych.

Czyszczenie tapicerki samochodowej za pomocą profesjonalnej myjki parowej ma ponadto charakter ekologiczny. W tym przypadku nie trzeba stosować żadnych preparatów chemicznych, ponieważ wystarczy dolana woda i powstająca z niej gorąca para, aby skutecznie wyczyścić każdy rodzaj tapicerki. Czyszczenie suchą parą jest wyjątkowo wygodne, szybkie i proste. Co ważne, niezwykle też bezpieczne dla materiału obicia. Samo urządzenie nie sprawia problemów użytkowych i w zasadzie każdy sobie poradzi z zadaniem usunięcia brudu i zanieczyszczeń. Można to zrobić nawet samodzielnie we własnym garażu albo na działce. Warto zaznaczyć, że myjka parowa nadaje się również do czyszczenia innych rzeczy – w zasadzie każdej powierzchni poza drewnianą.