Czyszczenie i dezynfekcja zabawek w przedszkolu

dezynfekcja zabawek w przedszkoluSzmaciane lalki, klocki, pluszaki i inne zabawki wykorzystywane w przedszkolach czy żłobkach łatwo się brudzą. Stają się też siedliskiem drobnoustrojów wywołujących różnego rodzaju infekcje. Dlatego konieczne jest ich regularne mycie i dezynfekowanie, oczywiście bez stosowania środków chemicznych. Dezynfekcja zabawek w przedszkolu powinna być przeprowadzona z wykorzystaniem profesjonalnych myjek parowych. To również doskonały sposób na czyste zabawki w domu.

Mycie parowe w żłobkach i przedszkolach

Utrzymanie czystości w miejscach, gdzie przybywa dużo dzieci nie należy do zadań łatwych. Maluchy uwielbiają bawić się na podłodze i czasami wkładają do buzi zabawki, które stają się zabrudzone od jedzenia, śliny, a nawet wydzieliny z nosa. W ten sposób nawet najpiękniejsze zabawki stanowią zagrożenie dla zdrowia dziecka, ponieważ osadzają się na nich bakterie, wirusy oraz alergeny, których nie widać gołym okiem.

Wdrożenie procedur skutecznego czyszczenia i dezynfekcji zabawek w przedszkolach czy żłobkach jest zatem wyjątkowo ważnym zadaniem. To gwarancja bezpiecznej zabawy oraz zdrowia dzieci, które nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych – ich system immunologiczny ciągle się kształtuje. Dlatego infekcje łatwo przenoszą się z jednego dziecka na drugie. Jednym z elementów przeciwdziałania roznoszeniu się chorobotwórczych drobnoustrojów jest właśnie systematycznie przeprowadzane czyszczenie zabawek w przedszkolach i żłobkach.

Co więcej, znaczenie ma także zastosowana metoda. Agresywne preparaty chemiczne kompletnie się do tego nie nadają, ponieważ mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Z kolei zwykłym mydłem szarym usuwa się wyłącznie zwykły brud i kurz. Dlatego najlepszą metodą na czyste i dobrze zdezynfekowane zabawki okazuje się czyszczenie parowe, dzięki któremu wyeliminuje się także niewidoczne, a szkodliwe, drobnoustroje.

Szybkie i bezproblemowe czyszczenie zabawek w przedszkolach i żłobkach

Brudne zabawki wymagają dokładnego mycia, a profesjonalne myjki parowe idealnie nadają się do tego zadania. Zabawki błyskawiczne odzyskują swój piękny wygląd. Jednak przede wszystkim są bezpieczne dla maluchów, ponieważ dokładnie zdezynfekowane. Należy tylko dodać, że ten sposób nie sprawdza się jedynie w przypadku zabawek drewnianych – drewno źle reaguje na wilgoć. Natomiast plastik, metal, tkaniny czy kamień łatwo wyczyścić za pomocą parownicy. Co ważne, zabawki dość szybko można ponownie użytkować. Nawet pluszaki nie nasiąkają wodą.

Największą zaletą jest oczywiście możliwość niezwykle dokładnego wyczyszczenia zabawek, gdyż gorąca para wodna bez problemu usuwa brud, tłuszcz, roztocza oraz bakterie. Szczególnie pluszaki stanowią siedlisko roztoczy, które powodują poważne problemy alergiczne wśród dzieci. Odpowiednie ciśnienie wyrzutu pary sprawia też, że dociera ona w najmniejszą szczelinę – tradycyjnymi metodami nie ma na to szans. Parownice świetnie sobie radzą z najbardziej chropowatymi powierzchniami i wieloma zakamarkami.

Czyszczenie parowe a ekologia

Na mycie parowe nie trzeba też przeznaczać dużo czasu, ponieważ praca przebiega naprawdę szybko. Kluczowe, aby dezynfekcja zabawek w przedszkolach i żłobkach dla dzieci była przeprowadzana systematycznie. Szczególne znaczenie ma to w okresie jesienno-zimowym, kiedy w powietrzu znajduje się mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych. Wysoka temperatura jest w stanie je zabić.

Należy podkreślić jeszcze jeden walor czyszczenia parowego. Myjka parowa oznacza całkowity brak stosowania szkodliwych detergentów, które tak często powodują występowanie reakcji uczuleniowych nie tylko u najmłodszych. Nawet osoby dorosłe wykazują nadwrażliwość na działanie środków chemicznych. W efekcie pojawiają się zmiany skórne albo problemy z oczami. Wykorzystanie profesjonalnych parownic jest zatem doskonałą odpowiedzią na współczesne trendy stawiające na ekologię. W tym przypadku stosuje się wyłącznie wodę zamienioną w gorącą parę wodną, co nie podrażnia. Dlatego maluchy mogą bez żadnych przeszkód bawić się zabawkami wyczyszczonymi za pomocą myjki parowej.