Odkurzacze piorące – profesjonalne

W sytuacji, gdy potrzebny jest wydajny, niezawodny sprzęt czyszczący do zastosowań przemysłowych, kupno standardowego odkurzacza bardzo szybko okaże się błędną decyzją. Dotyczy to zarówno odkurzaczy workowych, jak i użytkowanych w domach odkurzaczy piorących. Tu nie ma miejsca na sprzęt niskiej klasy – sprawdzą się wyłącznie profesjonalne odkurzacze piorące!

Oferowane przez nas urządzenia stanowią od wielu lat podstawę wyposażenia firm sprzątających, hoteli, szpitali czy warsztatów. Profesjonalny odkurzacz piorący potrzebny jest wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność skutecznego usuwania brudu i kurzu, połączonego z dezynfekcją. Sprawdzają się one doskonale przy szerokim zakresie czynności – od mycia kafli czy posadzek, poprzez pranie dywanów i tapicerek, aż po usuwanie wody i czyszczenie dużych powierzchni szklanych. Sięgając po odkurzacze tego rodzaju, nasi klienci wiedzą, że otrzymają sprzęt o znakomitych parametrach oraz ogromnym spektrum funkcji.

Odkurzacze piorące i myjki parowe światowej klasy producentów, jak choćby Viper, Tecnovap czy Bissel cechują się między innymi wysoką mocą pomp i turbin, pojemnymi pojemnikami na wodę oraz detergent, a także zaawansowanymi ustawieniami programatorów i czujników. Każdy z nich posiada w zestawie komplet niezbędnego wyposażenia, które pozwala na uniwersalne i komfortowe korzystanie z odkurzacza w każdych warunkach. Długie okresy gwarancyjne wraz z możliwością rozbudowy urządzeń o elementy dodatkowe powodują, iż zakup profesjonalnego odkurzacza piorącego to decyzja, na której przedsiębiorstwo może jedynie zyskać.

Odkurzacz piorący czy parowy – które rozwiązanie jest lepsze?

Trudno porównywać ze sobą dwie odrębne kategorie produktów, lub urządzeń. Tak jest chociażby w przypadku odkurzaczy piorących i parowych. I choć stosuje się je do podobnych zadań, to jednak wiele osób wciąż do końca nie wie, które z nich sprawdzają się w konkretnych zastosowaniach.

Jak zatem porównać obydwa typu odkurzaczy? Najlepiej, jeśli przeanalizuje się konstrukcję każdego z nich a następnie wyciągnie wnioski co do optymalnego zastosowania.

Odkurzacz piorący a odkurzacz parowy – porównanie

1. Odkurzacz piorący to urządzenie, w którym nośnikiem zabrudzeń jest woda połączona z czynnikiem czyszczącym. Schemat działania takiego odkurzacza jest dość prosty. Nośnik (woda + detergent) jest wystrzeliwany w stronę powierzchni czyszczonej a następnie – po związaniu brudu – jest ponownie zasysany przed odkurzacz. Zasada ta przypomina zresztą sposób pracy pralki, co dość jednoznacznie wiąże się z nazwą urządzenia.

2. Odkurzacz parowy działa dokładnie tak samo, aczkolwiek zamiast wody stosuje się w nim parę. Posiada on zbiornik na wodę, która – po odpowiednim podgrzaniu – jest wtłaczana do zbiornika i emitowana na zewnątrz przez odpowiednią dyszę. Para nie tylko czyści daną powierzchnię, ale też skutecznie ją dezynfekuje, gdyż jej temperatura może oscylować nawet w okolicach 180 stopni Celsjusza.

Zestawienie odkurzaczy i porównanie ich ze sobą

1. Odkurzacz piorący

Odkurzacz piorący o wiele lepiej sprawdzi się w przypadku dywanów z grubym runem. Odpowiednio zaprojektowana szczotka nie tylko oczyszcza w sposób mechaniczny związany wcześniej brud, ale też szamponuje runo, zwiększając skuteczność czyszczenia.

Niestety, jego wadą jest znaczne namoczenie podłoża. Cecha ta może być dość problematyczna zimą, gdy szybkie wysuszenie powierzchni np. mebla tapicerowanego (o dywanie nie wspominając) nie jest możliwe. Odkurzacz piorący nie jest też tak skuteczny w dezynfekcji jak jego parowy konkurent.

2. Odkurzacz parowy

Odkurzacz parowy jest z kolei całkowitym przeciwieństwem urządzeń piorących. Niezbyt dobrze radzi on sobie na powierzchni grubych dywanów, co zresztą jest oczywiste, biorąc pod uwagę trudności w skutecznym rozprowadzeniu pary w obrębie runa. Mimo to, znacznie skuteczniej czyści on powierzchnie gładkie (np. mebli, kanap itd.).

Co ważne, para zapewnia efektywniejsze czyszczenie. Można ją stosować np. w połączeniu z detergentem, dzięki czemu skuteczność usuwania zabrudzeń jest jeszcze większa. Poza tym, tak jak było to wspomniane wcześniej, para wodna jest o wiele skuteczniejsza w dezynfekcji. Na uwagę zasługuje również fakt, że para nie osadza się na powierzchni tak łatwo jak woda. W efekcie meble czyszczone parą wysychają znacznie szybciej.

Profesjonalizm a parametry odkurzacza

Chcąc porównać ze sobą odkurzacz piorący a odkurzacz parowy, nie należy brać pod uwagę stopnia “profesjonalizmu” wybranego modelu. Nawet mając do czynienia z urządzeniami “wielofunkcyjnymi” i profesjonalnymi, najprawdopodobniej nie spełnią one wszystkich naszych oczekiwań.

Wybrane modele odkurzaczy mogą być bardzo dobre wyłącznie tylko w swojej kategorii. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów urządzeń (w obydwu kategoriach), które szczególnie warto polecić.

Każde z tych urządzeń doskonale spełnia się w określonej roli i trudno wybrać produkt, który sprawdzałby się w przypadku wielu różnych zadań.

Który odkurzacz wybrać?

Podejmując decyzję co do wyboru odpowiedniego rodzaju odkurzacza, zawsze trzeba mieć na względzie typ zadań, do których będzie on przeznaczony. Jeśli w naszym domu dominują dywany (a zwłaszcza typu shaggy, z grubym runem), to najlepszym rozwiązaniem będzie wyłącznie odkurzacz piorący i to najlepiej z odpowiednio zaprojektowaną szczotką.

Z kolei jeśli chcemy czyścić wyłącznie powierzchnie gładkie, w tym meble tapicerowane (opcjonalnie tapicerkę samochodową), lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz parowy. Nie tylko wyczyści on daną powierzchnię, ale też skutecznie ją zdezynfekuje, co przełoży się na bardzo przyjemne odczucie świeżości.

Podsumowanie

Wybierając optymalny odkurzacz dla siebie, zawsze warto zwrócić uwagę nie tylko na jego moc, lecz przede wszystkim na ogólne parametry użytkowe i konkretne zastosowanie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że zakupiony przez nas produkt spełni nasze wszystkie oczekiwania. Powyższe zestawienie nie oznacza, że któryś z rodzajów odkurzaczy jest lepszy, bądź gorszy. Tu każdy z nich jest dobry, aczkolwiek nie na każdym podłożu.