Istnieją różne metody czyszczenia powierzchni i przedmiotów użytkowych, ale tylko czyszczenie parą przynosi największe efekty. Te proste założenie sprawdza się w każdej branży, szczególnie w przemyśle. Parownica przemysłowa włoskiego producenta Tecnovap może być odpowiedzialna za czyszczenie linii produkcyjnych, przenośników taśmowych czy służyć podczas mycia maszyny przemysłowej.
Myjki parowe przemysłowe – czym są i jak działają?
Parownice przemysłowe działają w podobny sposób. Woda, która wlewana jest do zbiornika (ręcznie, lub automatycznie) jest podgrzewana wewnątrz bojlera do temperatury znacznie przekraczającej wartość 100 stopni. Oczywiste jest, że woda w naszych warunkach nie może przekroczyć tej granicznej temperatury, ale może ją przekroczyć gaz, w który się ona zamienia, czyli para wodna.
Co do ogólnej zasady działania, przemysłowa myjka parowa niczym się nie różni od swoich domowych odpowiedników. Oczywiście może ona automatycznie (w trybie pracy) pobierać wodę, bądź posiadać elektroniczny wyświetlacz, ale – jeśli chodzi o działanie maszyny – zasada działania jest dokładnie taka sama.
Jak czyścić parą wodną?
Parownice przemysłowe generują parę o stosunkowo niskiej wilgotności, wynoszącej od 3 do 7 procent. Tak niska wilgotność uniemożliwia osadzanie się na powierzchni niektórych mebli i maszyn nadmiaru wody. W efekcie ich schnięcie trwa zdecydowanie krócej a one same są w mniejszy sposób narażone na działanie wilgoci.
Kolejnym atutem pary wodnej jest wysoka siła sprawcza. Myjka parowa przemysłowa posiada specjalne lance, które mogą emitować parę (wprost ze zbiornika) pod bardzo dużym ciśnieniem. Dzięki niemu cząsteczki brudu są skutecznie emulgowane (rozbijane) i to nawet w tych miejscach, w których skorzystanie ze standardowych rozwiązań nie byłoby możliwe.
Kolejnym atutem pary wodnej jest jej wysoka temperatura. Zdecydowana większość parownic przemysłowych podgrzewa wodę w zakresie 140 – 185 stopni Celsjusza, dzięki czemu już na tym etapie siła oddziaływania pary jest zdecydowanie wyższa. Ta właściwość wykorzystywana jest przede wszystkim w kontekście szybkiej dezynfekcji wybranego pomieszczenia, powierzchni, lub przedmiotu.
Uniwersalne zastosowanie produktu
Zaletą przemysłowych myjek parowych jest ich uniwersalność. Można ich używać zarówno na powierzchniach płaskich (meble tapicerowane, podłogi, panele), jak również na urządzeniach elektrycznych, po uprzednim odłączeniu napięcia. W związku z tym, że para wodna jest bardzo skuteczna w dezynfekcji, można nią czyścić również maszyny wykorzystywane w przemyśle spożywczym.
Parownice przemysłowe możemy z powodzeniem wykorzystywać na różnych rodzajach powierzchni płaskich. Z ich pomocą skutecznie wyczyścimy drewniany parkiet, poradzimy sobie z zanieczyszczeniem paneli, ale też skutecznie wyczyścimy niektóre dywany.
Dlaczego niektóre?
Ponieważ para wodna niezbyt dobrze radzi sobie z penetracją struktury dywanów o bardzo dużej gęstości. Mówiąc prościej – para nie potrafi do nich skutecznie wniknąć.
Mechanika działania wysokociśnieniowej myjki przemysłowej
Jak zatem działa parownica? Co jest odpowiedzialne za jej skuteczność i dlaczego wyróżnia się ona tak dobrymi parametrami pracy? Odpowiedź jest prosta – chodzi o konstrukcję urządzenia.
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, składa się ono z:
bojlera, w którym woda jest znacznie podgrzewana (podgrzanie litra wody to zaledwie 1 minuta!),
dyszy, mającej najczęściej postać myjki, dysza ta emituje parę pod pewnym ciśnieniem o ile zbiornik wewnątrz parownicy zdążył się już nią napełnić.
Warto zwrócić uwagę, że również wewnątrz dyszy znajdują się specjalne regulatory, które umożliwiają dokładną regulację intensywności oddziaływania pary wodnej. Jeśli zwiększymy wyjściowe ciśnienie pary (jej prędkość może wynieść nawet kilkanaście kilometrów na godzinę), bojler będzie musiał nam zapewnić dostarczenie optymalnej ilości pary, by utrzymać urządzenie przy pracy.
Podsumowanie
Parownice przemysłowe to rozbudowana wersja standardowych parownic profesjonalnych. Ich specyfika pracy i sposób działania są dokładnie takie same.