Szorowarki i polerki do podłóg

Szorowarki i polerki to profesjonalne maszyny czyszczące, które wykorzystywane są do kompleksowego sprzątania różnorodnych powierzchni. Czym charakteryzują się oba urządzenia, jakie są ich największe atuty i czym tak naprawdę różnią się one od siebie.

Szorowarki to jednotarczowe urządzenia do czyszczenia, które nie posiadają specjalnego układu odsysającego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że po ich użyciu powierzchnie są wilgotne. Aby dokładnie osuszyć czyszczone podłogi, należy skorzystać z pomocy profesjonalnego odkurzacza do zbierania wody albo specjalnej maszyny szorująco-zbierającej. Polerki w zależności od zamontowanych szczotek lub padów, mogą być śmiało wykorzystane nie tylko do czyszczenia, ale również polerowania podłóg.

Szorowarki – co warto wiedzieć?

Nowoczesne szorowarki wykorzystywane są przede wszystkim do kompleksowego czyszczenia dużych zabrudzeń. W zależności od zamontowanej szczotki albo pada, urządzenia tego typu mogą dokładnie czyścić albo cyklinować płaskie powierzchnie. Na rynku jest wiele modeli, które umożliwiają także pranie wykładziny dywanowej.

Wybierając szorowarkę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej powierzchnię czyszczenia, nacisk szczotki oraz szybkość obrotów szczotki. Z praktycznego punkt uwidzenia im cięższa jest szorowarka, tym zapewnia wydajniejsze i dokładniejsze czyszczenie. Poszczególne modele mogą być wyposażone również w profesjonalną wytwornicę piany, elektryczny system zraszania albo dodatkowe obciążenie. Nowością na rynku są niezawodne maszyny, które posiadają zaawansowany system odpylania. Są to bardzo uniwersalne urządzenia, które powinny znaleźć się w asortymencie każdej profesjonalnej firmy sprzątającej.

Polerki od A do Z

Nowoczesne polerki to wydajne maszyny jednotarczowe, które wyróżniają się wysoką prędkością obrotową. Wybierając urządzenia tego typu warto zadbać o to, aby posiadały one dość mocny silnik, który zapewni wydajną i komfortową pracę nawet na dość dużych powierzchniach.

W dzisiejszych czasach polerki wykorzystywane są na szeroką skalę głównie do pielęgnacji posadzek, które zabezpieczone są specjalnymi powłokami ochronnymi. Firmy sprzątające i osoby prywatne wykorzystują olbrzymi potencjał polerek także do polerowania podłóg. Lśniące i zadbane posadzki nie tylko ładnie się prezentują, ale przede wszystkim są łatwiejsze w konserwacji i w utrzymaniu czystości.

Pady i szczotki

Producenci urządzeń czyszczących chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też oferują nie tylko wysokiej jakości urządzenia, ale również rewelacyjne pady i szczotki. Dzięki wymiennym częściom znacząco zwiększa się funkcjonalność powyżej opisanych maszyn i poprawia się jednocześnie ich skuteczność. Poszczególne pady i szczotki należy umiejętnie dobierać do rodzaju podłoża z którym przyjdzie nam pracować.

Inne akcesoria należy dobrać do klasycznych posadzek kamiennych, a zupełnie inne do posadzek betonowych, ceramicznych lub podłóg drewnianych. Osoby, które chcą czyścić podłogi bez pomocy środków czystości, powinny postawić jak najszybciej na pady diamentowe albo specjalne pady z melaminy, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej.

Czy warto postawić na porządną szorowarkę?

Osoby, które prowadzą firmę sprzątającą albo planują ją uruchomić w najbliższym czasie, powinny jak najszybciej postawić na profesjonalną szorowarkę. Wysokiej jakości sprzęt można kupić w cenie od 3000 zł. Dzięki tym maszynom można doczyścić nawet bardzo zaniedbane podłogi w niesamowicie krótkim czasie.

Sprzęt ten przypadnie do gustu przede wszystkim tym firmom sprzątającym, które oferują swoim klientom profesjonalne pranie dywanów, wykładzin i tapicerki. Czyszczenie dywanów wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto postawić na profesjonalny sprzęt, dzięki któremu będzie można zaoszczędzić sporo cennego czasu i nerwów. Urządzenia tego typu cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród ekip sprzątających, ale również wśród klientów indywidualnych.

Dlaczego warto polerować podłogi?

Aby w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał nowoczesnych szorowarek warto postawić także na kompleksowe polerowanie. W tym zadaniu pomóc mogą oczywiście polerki. Przy dość często użytkowanych powierzchniach zaleca się polerowanie podłogi przynajmniej raz w tygodniu. W ten prosty sposób będzie można znacząco wydłużyć trwałość wcześniej naniesionej powłoki ochronnej. Specjaliści zalecają również, aby nie nakładać więcej niż 5 warstw ochronnych.

Jeżeli warstw jest za dużo, to należy je ściągnąć za pomocą szorowarki. Odpowiednio zabezpieczone podłogi są łatwe w utrzymaniu czystości, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo cennego czasu na ich czyszczeniu. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że zakupienie nowej szorowarki albo polerki to dopiero połowa drogi do sukcesu.

Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo z nich korzystać. Warto dokładnie zapoznać się z instrukcją podaną przez producenta albo skorzystać z profesjonalnych szkoleń.

Jak wybrać froterkę do podłóg?

Duże powierzchnie podłóg (w domach, firmach i różnego rodzaju instytucjach), mogą być uciążliwe w czyszczeniu i polerowaniu – kiedy będzie się to chciało wykonać ręcznie. W miejscach gdzie codziennie przebywa wiele osób, wydaje się to być wręcz niemożliwe. W utrzymaniu podłogi w czystości może jednak skutecznie pomóc sprzęt jakim jest froterka do podłóg.

Polerowanie podłóg – czemu jest tak istotne?

Aby podłoga wykonana z materiałów naturalnych (kamień: marmur, gres), ale też sztucznych (typu linoleum), była wciąż czysta i lśniąca, wymaga przeprowadzania na niej odpowiedniej „obróbki”. Zajmie się tym wysokoobrotowe narzędzie do nadawania połysku materiałowi, z którego podłoga została wykonana.

Umożliwi to oczywiście zachowanie ładnego wyglądu podłogi, ale zarazem przedłuży jej żywotność. Wszystko dlatego, że froterka pozwala na położenie powłok ochronnych, a samo polerowanie niweluje znajdujące się na posadzce zadrapania i rysy. Dzieje się tak, ponieważ użyty do wyrównania nierówności polimer roztapia się pod wpływem wysokiej temperatury i następnie wypełnia rysy powstałe podczas użytkowania posadzki. Dzięki temu miejsca w których liczy się trwałość oraz estetyka podłóg, po wyborze odpowiedniego sprzętu, będą mogły osiągać właśnie taki efekt.

Użytkowanie froterki do podłóg

Jej działanie opiera się na mocnym silniku i wysokim przenoszeniu obrotów. Funkcjonuje ona podobnie do szorowarek, jednak tutaj – dzięki bardzo szybkiej prędkości obrotów talerza – następuje również polerowanie czyszczonych podłóg. Przed użyciem froterki dobrze jest jednak użyć automatu szorująco-zbierającego, tylko wtedy polerowane powierzchni będzie miało prawdziwy sens.

Froterka do podłóg to sprzęt, którego należy używać zgodnie z przeznaczeniem. Oznacza to, że na podłogę nie powinno nakładać się zbyt wielu warstw ochronnych (maksymalnie 5). Przed rozpoczęciem pracy z froterką należy też odbyć prawidłowe przeszkolenie. Ważne bowiem, by prowadzić ją w ten sposób żeby nie doszło do uszkodzenia posadzki. Nie można tez pozwolić na jej zbyt długi kontakt z podłożem, ponieważ na skutek ciepła istnieje ryzyko rozmazania warstwy ochronnej.

Jeśli zaś chodzi o to jak często używać froterki, to w ciągach komunikacyjnych (na korytarzach instytucji, w przychodniach) powinno stosować się ją raz na tydzień, w regularnych odstępach czasu. Froterka do gresu powinna być zaś używana wtedy kiedy będzie on matowiał i nabierał nierówności. Będą to interwały czasowe od jednego do trzech miesięcy.

Jak dobrać froterkę do podłóg?

Po pierwsze, trzeba zastanowić się nad jej przeznaczeniem – to znaczy na jakich powierzchniach będzie się jej używać (chodzi tu o wielkość i rodzaj podłogi). W sklepach, szkołach i hotelach, gdzie występują posadzki twarde oraz tekstylne sprawdzą się froterki jednotarczowe. Niezbyt duże urządzenia, które cechuje duża precyzja oraz cicha praca sprawdzą się także w niewielkich firmach.

Natomiast do dużych przedsiębiorstw czy wspólnot mieszkaniowych, warto zakupić froterkę bardziej rozbudowaną, pozwalającą na polerowanie, szlifowanie i krystalizację posadzek kamiennych. Pracę urządzenia może wtedy usprawnić połączenie go z różnymi akcesoriami. Wybierając tego rodzaju sprzęt trzeba wiedzieć, że urządzenia do polerowania dzieli się na niskoobrotowe i wysokoobrotowe.

Froterka niskoobrotowa to urządzenie do codziennego użytku, to znaczy prac domowych takich jak polerowanie parkietu czy czyszczenie tarasu. Natomiast polerki wysokoobrotowe, których konstrukcja umożliwia szybkie czyszczenie większych powierzchni, sprawdzą się w różnego rodzaju firmach i instytucjach. Bardzo ważne jest to, że będą mieć one także znacznie większą moc, co wpływa na usuwanie uciążliwych zabrudzeń, a w efekcie na jakość sprzątania.

Polerkę należy także dopasować do typu podłogi na jakiej ma być zastosowana (trzeba to dokładnie sprawdzić). Na koniec warto zaznaczyć, ze froterka do podłóg zawsze będzie sprzętem, który pomoże utrzymać czystość – nawet w dużym przedsiębiorstwie, odpowiednio zadba o podłogi z kamienia i pozwoli na oszczędność czasu przeznaczonego na pracę.