Czyszczenie i konserwacja w szpitalu – jaki sprzęt?
Szpitalna podłoga wymaga zastosowania określonych procedur bezpieczeństwa. Przestrzeganie ich wiąże się z koniecznością wdrożenia zaostrzonych przepisów higienicznych. Niektóre z bakterii – jak np. gronkowiec złocisty – wymagają zastosowania specyficznych środków czyszczących, do których szpital nie zawsze ma dostęp.
Zaostrzenie wspomnianych procedur może się wiązać z koniecznością wprowadzenia zupełnie nowych metod sprzątania. Niektóre z nich – jak np. maszyny ukierunkowane na czyszczenie szpitali – to innowacja, na którą nie wszystkie szpitale stać. Mimo to zmiany w procedurze warto wprowadzić, gdyż to od nich zależy zdrowie i bezpieczeństwo Pacjentów.
Dlaczego problem jest ważny?
Zmiana procedur w ramach czyszczenia powierzchni szpitalnych nie jest jedynie “chwilową tendencją”, lecz efektem badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. W kraju tym – który może się poszczycić lepiej rozwiniętą służbą zdrowia – bardzo często dochodziło do zakażeń u osób, które wcześniej zajmowały łóżka chorych Pacjentów.
Efekty tych badań, ujęte zostały w MRSA, VRE, Acinetobacter, Pseudomonas or C. difficile i – niestety – nie napawają optymizmem. Sposób czyszczenia powierzchni szpitalnych wciąż nie jest doskonały. Wiele miejsc jest niedoczyszczonych, bądź pomijanych w procedurze czyszczenia. Coraz częściej daje się też we znaki oporność niektórych bakterii i wirusów na znane substancje czyszczące (detergenty), co jednoznacznie podważa sens ich stosowania w konkretnych przypadkach.
Jak czyści się szpitale?
Czyszczenie w szpitalu jest zwykle zdefiniowane poprzez wewnętrzne regulacje, które wprowadzają pewne ramy ilościowe (w pewnych interwałach czasowych) dotyczące określonych przestrzeni sali szpitalnej. Oznacza to, że niektóre miejsca czyści się w sposób doraźny (np. po wylaniu cieczy, wypisaniu Pacjenta) a inne np. dwa, trzy razy w tygodniu. Nie jest to dobra praktyka, ponieważ prowadzi do niezdrowego unormowania praktyki czyszczenia powierzchni szpitalnych i tym samym – do wzrostu ryzyka namnażania się bakterii.
Profesjonalne czyszczenie w szpitalu powinno się odbywać w oparciu o kilka istotnych punktów:
- fizyczne usuwanie odpadków, będących jednym z wielu źródeł zagrożeń bakteriologicznych i wirusologicznych,
- wykorzystania wody z detergentem do usuwania zabrudzeń,
- wykorzystania kombinacji różnych środków czyszczących i klasycznych detergentów,
- wykorzystania samych detergentów, wyłącznie w przypadku najbardziej opornych zabrudzeń.
Czyszczenie w szpitalu – sprzęt, który warto polecić?
Jeśli zależy nam na skutecznym oczyszczeniu powierzchni szpitalnych, można zainwestować w automaty szorujące i zbierające. Poniżej chcielibyśmy polecić kilka takich urządzeń, dostosowanych do szpitalnych potrzeb.
Samo czyszczenie szpitalnych wnętrz to nie wszystko. Oprócz usuwania skutków, równie ważne jest dbanie o powierzchnię np. wykładzin. Ich odpowiednie, rzetelne froterowanie, pozwoli na zmniejszenie ich przyczepności a co za tym idzie – zmniejszy ryzyko osiadania w nich bakterii.
Poniżej przedstawiamy dwa urządzenia, które doskonale sprawdzą się w tej roli:
Jeśli proces czyszczenia ma być w pełni skuteczny, warto go uzupełnić o zastosowanie dodatkowego, specjalistycznego sprzętu, który – po części – znajduje się na wyposażeniu praktycznie każdego szpitala, np. lamp ultrafioletowych. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z dedykowanych parownic.
Parownica w szpitalu – warto, czy nie?
Każdy szpital, który dba o zdrowie swoich Pacjentów, powinien posiadać dostęp do parownicy. Para wodna, jest – ze względu na swa temperaturę – jedną z najskuteczniejszych metod nie tylko oczyszczania powierzchni, ale też ich dezynfekcji. Profesjonalne parownice emitują parę (pod ciśnieniem) o temperaturze 140 – 190 stopni Celsjusza, co całkowicie wystarczy do usunięcia nawet najbardziej opornych zanieczyszczeń i bakterii.
Istnieje co najmniej kilkanaście różnych przestrzeni szpitalnych, które należałoby objąć specjalnymi procedurami czystości. W miejscach tych niezbędne byłoby zastosowanie parownic, które nie tylko oczyszczą i zdezynfekują wybraną powierzchnię, ale też ograniczą ryzyko namnażania się bakterii.
Oto niektóre z przykładowych elementów wyposażenia szpitala, które można byłoby objąć taką “ochroną”:
- łóżka szpitalne, ramy łóżek, materace szpitalne, szafki
- pomieszczenia magazynowe
- zaplecza kuchenne
- sale chirurgiczne
- biura
- klamki, krany, telefony, wyłączniki światła – wszystkie powierzchnie -często dotykane
- podłogi, korytarze, ściany, schody, poręcze
- łazienki, toalety, wanny, prysznice
- pokoje zabiegowe.
Parownice dla szpitali – produkty, które warto polecić
Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych modeli parownic, które sprawdzą się w każdym szpitalu. Skąd o tym wiemy? Ponieważ modele te wykorzystywane są z powodzeniem przez niektóre z nich.
Powyższe modele parownic charakteryzują się niezawodną pracą, ogromnym potencjałem, dużym zapasem mocy (możliwość emisji pary pod dużym ciśnieniem) a także funkcjonalizmem, wynikającym przede wszystkim z ich konstrukcji i odpowiedniego rozmieszczenia przycisków wraz z akcesoriami.
Podsumowanie
Czyszczenie powierzchni szpitalnych to prawdziwe wyzwanie. Niestety, wprowadzenie nowych metod i instrukcji dezynfekcji i oczyszczania poszczególnych elementów wyposażenia szpitala jest obowiązkiem kadry nim zarządzającej. Zachowanie skostniałych przepisów, nie mających odzwierciedla w rzeczywistości, może skończyć się dla wielu Pacjentów bardzo źle. A to przecież ich zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze.