Maszyny czyszczące do mycia podłóg

Dbanie o podłogi rozciągające się na dużych powierzchniach wymaga czasu i uwagi. Kiedy jest to miejsce po którym porusza się codziennie bardzo dużo osób (sklep, przedsiębiorstwo), zadanie jest jeszcze trudniejsze. Aby ułatwić prace związane ze sprzątaniem podłogi, warto więc wyposażyć się w sprzęt, który to zadanie ułatwi i usprawni. Będzie to maszyna do mycia podłóg i posadzek oraz automaty czyszczące, myjące i szorujące.

Te profesjonalne urządzenia do sprzątania zajmują się umyciem oraz osuszeniem powierzchni, pozwalając na usunięcie wszelkich zabrudzeń. Ważne jednak, by maszyny czyszczące dopasować do konkretnych potrzeb. Chętnie zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie do czyszczenia różnego rodzaju podłóg.

Maszyna do mycia podłóg – kiedy będzie naprawdę przydatna?

Wiadomo, że tego typu sprzęt przeznaczony jest na naprawdę duże powierzchnie, a nie np. do niewielkich sklepików. Tego rodzaju maszyny zaczynają być opłacalne wtedy, gdy powierzchnia do mycia będzie obejmować co najmniej 100 metrów kwadratowych. Będzie tak również, gdy będzie się nią sprzątać powierzchnie znajdujące się na różnych piętrach (tu najlepszą opcją będą urządzenia zasilane sieciowo, bo nie będą tak ciężkie jak te zasilane bateryjnie).

Maszyny sprzątające sprawdzą się więc w:

 • firmach (z dużą powierzchnią biurową),
 • magazynach,
 • galeriach handlowych,
 • instytucjach publicznych (urzędach),
 • szkołach,
 • obiektach sportowych,
 • szpitalach i przychodniach,
 • hotelach
 • zakładach produkcyjnych.

Są to takie miejsca, gdzie ręczne sprzątanie podłóg wymagałoby nakładu pracy wielu osób, a do tego – przy dużym natężeniu ruchu – mogłoby one i tak nie przynieść zadowalającego efektu.

Dlatego maszyny do mycia podłóg są najlepszym rozwiązaniem.

Trzeba też zaznaczyć, że maszyny do czyszczenia posadzek używa się na tych powierzchniach, które są odporne na ścieranie i nienasiąkliwe.

Będą to między innymi:

 • gres,
 • posadzki betonowe,
 • posadzki granitowe i marmurowe,
 • wykładzina PCV.

Jakie maszyny myjące podłogi i posadzki można znaleźć na rynku?

Podstawową różnicą jest tutaj sposób zasilania, gdzie wyróżnia się maszyny:

 • Kablowe – zasilane z sieci.
 • Bateryjne – zasilane akumulatorami.

Maszyny czyszczące kablowe są tańsze zarówno w momencie zakupu, jak i późniejszej eksploatacji. Sprawdzają się tam, gdzie potrzeba urządzeń relatywnie lekkich, bo będzie się je przenosić (np. z piętra na piętro). Najlepiej sprząta się nimi powierzchnie, które nie posiadają żadnych barier (mebli i sprzętów). Maszyny sieciowe mają jednak ograniczony zasięg pracy, a kabel może ograniczać ruchy operatora urządzenia.

Maszyny czyszczące bateryjne, są droższe, ale za to można nimi dowolnie manewrować w czasie sprzątania, dają więc znacznie większy komfort pracy. Nie ma też niebezpieczeństwa wypadku związanego z zahaczeniem o kabel. Dzięki temu można w trakcie dnia sprzątać przy ich użyciu sklepy i korytarze po których poruszają się ludzie.

Minusem tych modeli jest to, że ich czas pracy na jednym ładowaniu baterii/akumulatorów jest ograniczony (kilka godzin). Są one również dość ciężkie.

Występujące obecnie na rynku modele maszyn czyszczących można podzielić także pod względem wydajności czyszczenia.

Są to wtedy:

 • Mikroautomaty – jak sama nazwa wskazuje są one niewielkie i wykorzystuje się je do mycia podłóg jedynie w niewielkich obiektach.
 • Małe maszyny myjące – ich teoretyczna wydajność sięga maksymalnie 600 metrów kwadratowych.
 • Średnie automaty czyszczące – tutaj wydajność czyszczenia sięga 1500 metrów kwadratowych.
 • Duże automaty szorująco-zbierające – wykorzystuje się je na powierzchniach do 3200 metrów kwadratowych.
 • Maszyny czyszczące samojezdne z operatorem – to bardzo duże maszyny, których wydajność czyszczenia to powierzchnie powyżej 3000 metrów kwadratowych.

Powyższy podział wyraźnie wskazuje którą z maszyn należy kupić zarządzając budynkiem z taką a nie inną powierzchnią, bo konkretne rodzaje maszyn pokazują w tym rozróżnieniu, ile powierzchni będą one w stanie umyć każdego dnia.

Od czego zależy obsługa maszyn czyszczących?

Oprócz sposobu zasilnia i wydajności czyszczenia (jeśli chodzi o powierzchnie), automatyczne urządzenia czyszczące i myjące podłogi różnią się między sobą także tym, w jaki sposób będą obsługiwane przez użytkowników. Będzie to zależne od systemu napędowego maszyny. Wybór ten trzeba oczywiście dopasować do tego, jaka powierzchnia będzie przez nie obsługiwana.

Wyróżniamy maszyny czyszczące

1. Bez napędu.

Mają prostą i lekką konstrukcję, tak więc ich budowa pozwala na pracę bez nadmiernego wysiłku w miejscach o typowych potrzebach. Operator sprzętu nie męczy się nawet w przypadku czyszczenia wielkopowierzchniowych podłóg.

Maszyny te są przeznaczone do sprzątania podłóg o równych i płaskich powierzchniach, w niewielkich marketach, salonach i warsztatach samochodowych oraz showroomach. Prosta konstrukcja maszyn bez napędu uniemożliwia wykorzystywanie ich w bardziej złożonych procesach czyszczenia.

2. Z trakcją.

To urządzenia z silnikiem, który wspomaga operatora maszyny, gdy ten przesuwa ją po podłodze. Dodatkowy silnik jest przydatny szczególnie wtedy, gdy sprzęt natrafia na przeszkodę lub wzniesienie, które mogą być trudne do pokonania (jeśli chodzi o wysiłek) z punktu widzenia osoby sprzątającej. Dzięki temu maszyny czyszczące trakcyjne mogą bez problemu pokonać np. podjazd dla wózka widłowego, a ich operator nie musi pchać samodzielnie kilkudziesięciu czy nawet kilkuset kilogramów.

Tego typu maszyny mają najczęściej średni albo długi zasięg i pozwalają na to, by mycie odbywało się kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. Automatyczne urządzenia czyszczące trakcyjne są najczęściej wyposażone w akumulatory, które zasilają zarówno układ napędowy, jak i mechanizm szorowarki do podłogi.

3. Samojezdne.

Posiadają one swój własny napęd, a operator staje się tu kierowcą. Co ważne, taki operator musi posiadać odpowiednie uprawnienia, ponieważ kieruje maszyną myjącą o dość dużych rozmiarach, z otwartą kabiną, która może rozpędzić się do 10 km/h. Tego rodzaju urządzenia są przeznaczone do bardzo dużych hal, gdzie zastosowanie innych maszyn byłoby nieefektywne i mało ekonomiczne.

Świetnie sprawdzają się na powierzchniach obejmujących nawet tysiące metrów kwadratowych, to znaczy: dworcach, lotniskach, ogromnych zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Maszyny czyszczące samojezdne najczęściej są zasilane przy użyciu baterii akumulatorów.

Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu urządzenia czyszczącego?

Aby zakupiona maszyna sprzątająca mogła służyć dobrze i aby jej obsługa nie niosła ze sobą żadnych problemów, w czasie jej wyboru warto mieć na uwadze jeszcze kilka ważnych aspektów.

Sprawdzić trzeba na przykład jak będzie wyglądać dozowanie detergentu. Podawanie go w czasie czyszczenia podłóg jest ważne, ponieważ wpływa na ekonomikę pracy.

Nie może dojść do sytuacji, w której operator wlewa do zbiornika za mocno skoncentrowany preparat. Tego rodzaju jednorazowa pomyłka wydaje się być małym problemem, jednak błędne dozowanie środka myjącego każdego dnia mogłoby doprowadzić do dość dużych strat finansowych. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, producenci maszyn czyszczących do podłóg w najnowszych modelach wprowadzili automatykę systemu podawania detergentu do szczotki.

Takie samoczynne dozowanie jest wtedy zależne od szybkości jazdy i prowadzenia automatu, a także od prędkości obrotowej szorowarki. Warto zwrócić uwagę na maszyny z taką właśnie funkcją, gdyż jest ona sposobem na oszczędzanie (bo nie będzie wtedy dochodziło do nadmiernego zużywania detergentu). Najnowocześniejsze maszyny pozwalają na własnoręczne zdefiniowanie określonych programów, w których środek myjący ma być podawany w dokładnie określonych ilościach.

Kolejnym i jednym z najważniejszych wyznaczników jeśli chodzi o zakup maszyny czyszczącej do podłóg, jest jej wydajność.

Parametr ten wynikać będzie z danych technicznych urządzenia. Pod uwagę bierze się tutaj szerokość szczotki czyszczącej i pojemność zbiorników. Najmniej wydajne będą oczywiście urządzenia tańsze, które w ciągu godziny pracy czyszczą mniejszą powierzchnię podłogi niż urządzenia droższe i jednocześnie bardziej wydajne.

Jeśli zaś chodzi o szerokość szczotki, to właśnie ona w dużej mierze wpływa na efektywność sprzątania.

Zazwyczaj ich szerokość waha się od 30 do 90 centymetrów. Im większa będzie szczotka, tym szerszy będzie pas mycia podłogi. Taka sytuacja sprawia, że do sprzątnięcia całego obszaru potrzeba będzie mniej przejazdów niż w przypadku szczotki o małej szerokości. Tak więc, większa szerokość szczotki (tym samym większa maszyna czyszcząca) wpłynie na zmniejszenie liczby cykli sprzątania. To z kolei wpłynie na ekonomiczną zasadność zakupu określonego modelu urządzenia.

Warto wiedzieć, że aby zwiększyć tempo mycia, w niektórych maszynach instalowane są niekiedy nawet dwie szczotki.

Przydatną funkcją jest także regulacja nacisku szczotek (odbywa się to ręcznie albo elektrycznie – z pulpitu sterowego). Zmienny nacisk szczotek jest korzystny szczególnie wtedy, gdy na powierzchni występują zabrudzenia, które wymagają silniejszego szorowania.

Podsumowując, widać że maszyny czyszczące do podłóg mogą posiadać wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Jednak podstawowym kryterium wyboru jest zakup takiego urządzenia, które będzie idealnie wpasowywało się w konkretne potrzeby. Tylko wtedy będzie można oszczędzić czas, pieniądze oraz zmniejszyć nakład pracy związanej ze sprzątaniem. Najlepsza w danym przypadku maszyna do mycia podłóg nie musi być najbardziej zaawansowana. Najważniejsze jest, by właściwie oddziaływała na optymalizację procesu czyszczenia m.in. pod względem rodzaju powierzchni i jej wielkości.