Sprzątanie podłogi o dużej powierzchni wymaga czasu. Do utrzymania czystości potrzebne będą profesjonalne maszyny czyszczące do podłóg i posadzek, szczególnie w miejscach, gdzie porusza się codziennie wiele osób. Aby usprawnić prace związane ze sprzątaniem posadzek, warto wybrać nowoczesny typ sprzętu dopasowany do Twoich potrzeb. Najlepsze produkty dostępne w naszej ofercie to: maszyny do mycia podłóg, automaty czyszczące, myjące i szorujące, a także odkurzacze profesjonalne, szorowarki czy polerki.
Maszyna do mycia podłóg – kiedy będzie naprawdę przydatna?
Maszyna czyszcząca przeznaczona jest na duże powierzchnie, a nie np. do niewielkich sklepików, gdzie wystarczy niewielkie urządzenie czyszczące. Zwykle już odkurzacze są wystarczające do potrzeb małych firm. Wybierajmy nawet do małej firmy odkurzacze do zastosowań profesjonalnych, których cena będzie wyższa od tradycyjnych rozwiązań.
Maszyny czyszczące do sprzątania lepiej wybrać wtedy, gdy powierzchnia do mycia podłóg będzie obejmować co najmniej 100 m2. Będzie tak również, gdy będzie się nią sprzątać powierzchnie znajdujące się na różnych piętrach (tu najlepszą opcją będą urządzenia czyszczące zasilane sieciowo, nie będą tak ciężkie jak maszyny zasilane bateryjnie). Cena sprzedaży urządzeń będzie wysoka, jednak i tak stanowi mniejszy koszt niż utrzymanie pracownika etatowego.
Maszyna czyszcząca sprawdzi się więc w:
- firmach (z dużą powierzchnią biurową),
- magazynach,
- galeriach handlowych,
- instytucjach publicznych (urzędach),
- szkołach,
- obiektach sportowych,
- szpitalach i przychodniach,
- hotelach
- zakładach produkcyjnych.
Są to miejsca, gdzie ręczne sprzątanie podłóg wymagałoby nakładu pracy wielu osób, a do tego – przy dużym natężeniu ruchu – mogłoby one i tak nie przynieść zadowalającego efektu. Konieczne będą zautomatyzowane urządzenia, dlatego maszyny do mycia podłóg są najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie duża firma czy zakład będzie zadowolony z zakupu.
Trzeba zaznaczyć, że maszyny do czyszczenia posadzek używa się na powierzchniach, które są odporne na ścieranie i nienasiąkliwe.
Będą to między innymi:
- gres,
- posadzki betonowe,
- posadzki granitowe i marmurowe,
- wykładzina PCV.
Jakie maszyny myjące podłogi i posadzki można znaleźć na rynku?
Podstawową różnicą jest sposób zasilania, gdzie wyróżnia się maszyny czyszczące:
- Kablowe – zasilane z sieci.
- Bateryjne – zasilane akumulatorami.
Maszyny czyszczące kablowe są tańsze zarówno w momencie zakupu, jak i eksploatacji. Sprawdzają się tam, gdzie potrzeba urządzeń relatywnie lekkich, bo będzie się je przenosić (np. z piętra na piętro). Najlepiej sprząta się nimi powierzchnie, które nie posiadają żadnych barier (mebli i sprzętu). Sieciowe maszyny czyszczące mają jednak ograniczony zasięg pracy, a kabel może ograniczać ruchy operatora tych urządzeń.
Maszyny czyszczące bateryjne, są droższe, ale za to można nimi dowolnie manewrować w czasie sprzątania, dają większy komfort pracy. Nie ma też niebezpieczeństwa wypadku związanego z zahaczeniem o kabel. Dzięki temu można w trakcie dnia sprzątać przy ich użyciu sklepy i korytarze po których poruszają się ludzie.
Ta maszyna czyszcząca ma jednak wadę: praca jest ograniczona z powodu konieczności ładowania baterii/akumulatorów (kilka godzin). Urządzenie również jest dość ciężkie.
Występujące obecnie na rynku maszyny czyszczące można podzielić także pod względem wydajności czyszczenia podłóg.
Są to wtedy:
- Mikroautomaty – są one niewielkie i wykorzystuje się je do mycia podłóg jedynie w niewielkich obiektach.
- Małe maszyny myjące – teoretyczna wydajność sięga maksymalnie 600 metrów kwadratowych.
- Średnie automaty czyszczące – wydajność czyszczenia podłóg sięga 1500 metrów kwadratowych.
- Duże automaty szorująco-zbierające – wykorzystuje się na powierzchniach do 3200 metrów kwadratowych.
- Maszyny czyszczące samojezdne z operatorem – bardzo duże maszyny, których wydajność czyszczenia posadzek to powierzchnie powyżej 3000 metrów kwadratowych.
Powyższy podział wskazuje, która maszyna czyszcząca okaże się najlepsza do zakupu, zarządzając budynkiem z taką a nie inną powierzchnią, bo konkretne rodzaje maszyn czyszczących pokazują w tym rozróżnieniu, ile powierzchni będą one w stanie umyć każdego dnia.
Od czego zależy obsługa maszyn czyszczących?
Oprócz sposobu zasilnia i wydajności czyszczenia (jeśli chodzi o powierzchnie), automatyczne urządzenia czyszczące i myjące podłogi różnią się między sobą także tym, w jaki sposób będą obsługiwane przez użytkowników. Będzie to zależne od systemu napędowego maszyn czyszczących. Wybierając maszynę trzeba dopasować do powierzchni, jaka będzie przez nie obsługiwana.
Wyróżniamy maszyny czyszczące
1. Bez napędu.
Maszyna czyszcząca ma prostą i lekką konstrukcję, więc budowa pozwala na pracę bez dużych wysiłków w miejscach o typowych potrzebach. Operator sprzętu nie męczy się nawet w przypadku prac czyszczących wielkopowierzchniowych.
Maszyny czyszczące do podłóg bez napędu są przeznaczone do sprzątania podłóg o równych i płaskich powierzchniach, w niewielkich marketach, salonach i warsztatach samochodowych oraz showroomach. Prosta konstrukcja urządzeń czyszczących bez napędu uniemożliwia wykorzystywanie ich w bardziej złożonych procesach czyszczenia podłóg.
2. Z trakcją.
W sprzedaży posiadamy wiele urządzeń czyszczących z silnikiem, które wspomagają operatora maszyny, gdy ten przesuwa ją po podłodze. Dodatkowy silnik jest przydatny, gdy maszyna czyszcząca natrafia na przeszkodę lub wzniesienie, która może być trudnaa do pokonania (jeśli chodzi o wysiłek) z punktu widzenia osoby sprzątającej. Dzięki temu maszyny czyszczące trakcyjne mogą bez problemu pokonać np. podjazd dla wózka widłowego, a ich operator nie musi pchać samodzielnie kilkudziesięciu czy nawet kilkuset kilogramów.
Tego typu maszyny czyszczące mają najczęściej średni albo długi zasięg i pozwalają na to, by mycie odbywało się kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. Automatyczne urządzenia czyszczące trakcyjne są najczęściej wyposażone w akumulatory, które zasilają zarówno układ napędowy, jak i mechanizm szorowarki do podłogi.
3. Samojezdne.
Maszyny czyszczące mają swój własny napęd, a operator staje się kierowcą. Operator musi posiadać odpowiednie uprawnienia, gdyż kieruje maszyną myjącą o dość dużych rozmiarach, z otwartą kabiną, która może rozpędzić się do 10 km/h. Tego rodzaju maszyna czyszcząca jest przeznaczona do bardzo dużych hal, gdzie zastosowanie innych urządzeń byłoby nieefektywne i mało ekonomiczne.
Sprawdzają się na dużych powierzchniach obejmujących nawet tysiące metrów kwadratowych, to znaczy: dworcach, lotniskach, ogromnych zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Maszyny czyszczące samojezdne najczęściej są zasilane przy użyciu baterii akumulatorów.
Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu urządzenia czyszczącego?
Aby maszyna czyszcząca mogła służyć dobrze i aby firma dokonująca jej zakupu była w 100% zadowolona, warto mieć na uwadze jeszcze kilka ważnych aspektów.
Sprawdzić trzeba na przykład jak będzie wyglądać dozowanie detergentu. Podawanie go w czasie czyszczenia podłóg jest ważne, ponieważ wpływa na ekonomikę pracy.
Nie może dojść do sytuacji, w której operator wlewa do zbiornika za mocno skoncentrowany preparat. Tego rodzaju jednorazowa pomyłka wydaje się być małym problemem, jednak błędne dozowanie środka myjącego każdego dnia mogłoby doprowadzić do dość dużych strat finansowych. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, producenci maszyn czyszczących do podłóg w najnowszych modelach wprowadzili automatykę systemu podawania detergentu do szczotki.
Takie samoczynne dozowanie jest wtedy zależne od szybkości jazdy i prowadzenia automatu, a także od prędkości obrotowej szorowarki. Warto zwrócić uwagę na maszyny czyszczące z taką właśnie funkcją, gdyż jest ona sposobem na oszczędzanie (bo nie będzie wtedy dochodziło do nadmiernego zużywania detergentu). Profesjonalne maszyny czyszczące pozwalają na własnoręczne zdefiniowanie określonych programów, w których środek myjący ma być podawany w dokładnie określonych ilościach.
Kolejnym i jednym z najważniejszych wyznaczników jeśli chodzi o zakup maszyny czyszczącej do podłóg, jest jej wydajność.
Parametr ten wynikać będzie z danych technicznych urządzenia. Pod uwagę bierze się tutaj szerokość szczotki czyszczącej i pojemność zbiorników. Najmniej wydajne będą oczywiście urządzenia tańsze, które w ciągu godziny pracy czyszczą mniejszą powierzchnię podłogi niż urządzenia droższe i jednocześnie bardziej wydajne.
Jeśli zaś chodzi o szerokość szczotki, to właśnie ona w dużej mierze wpływa na efektywność sprzątania.
Zazwyczaj ich szerokość waha się od 30 do 90 centymetrów. Im większa będzie szczotka, tym szerszy będzie pas mycia podłogi. Taka sytuacja sprawia, że do sprzątnięcia całego obszaru potrzeba będzie mniej przejazdów niż w przypadku szczotki o małej szerokości. Tak więc, większa szerokość szczotki (tym samym większa maszyna czyszcząca) wpłynie na zmniejszenie liczby cykli sprzątania. To z kolei wpłynie na ekonomiczną zasadność zakupu określonego modelu urządzenia.
Warto wiedzieć, że aby zwiększyć tempo mycia podłóg, w niektórych maszynach instalowane są niekiedy nawet dwie szczotki.
Przydatną funkcją jest także regulacja nacisku szczotek (odbywa się to ręcznie albo elektrycznie – z pulpitu sterowego). Zmienny nacisk szczotek jest korzystny szczególnie wtedy, gdy na powierzchni występują zabrudzenia, które wymagają silniejszego szorowania.
Podsumowując, widać że maszyny czyszczące do podłóg mogą posiadać wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Jednak podstawowym kryterium wyboru jest zakup takiego urządzenia, które będzie idealnie wpasowywało się w konkretne potrzeby. Tylko wtedy będzie można oszczędzić czas, pieniądze oraz zmniejszyć nakład pracy związanej ze sprzątaniem. Najlepsza w danym przypadku maszyna do mycia podłóg nie musi być najbardziej zaawansowana. Najważniejsze jest, by właściwie oddziaływała na optymalizację procesu czyszczenia m.in. pod względem rodzaju powierzchni i jej wielkości.